لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

اوکراین به عضویت شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آمد


آثار ویرانی ناشی از حملات روسیه به شهر شمالی خارکف در اوکراین. ششم مهر ماه ۱۴۰۲.
آثار ویرانی ناشی از حملات روسیه به شهر شمالی خارکف در اوکراین. ششم مهر ماه ۱۴۰۲.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در سخنرانی روزانه خود در ششم مهر ماه گفت که اوکراین اکنون یکی از اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

زلنسکی گفت: «این نه تنها تاکیدی بر نقش امنیتی بین‌المللی ما است، بلکه فرصت‌های واقعی را برای اوکراین فراهم می‌کند تا بر اتخاذ تصمیم‌هایی که برای همه اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کل جامعه بین‌المللی الزام‌آور است، تأثیر بگذارد».

او گفت که اوکراین برای تضمین امنیت هسته‌ای و تشعشعی منطقه‌ای و آزادسازی نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا از اشغالگران روسی هر کاری که می‌تواند انجام خواهد داد.

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز پنجشنبه در جریان سفرش به کی‌یف گفت که نیروهای اوکراینی در جنگی شدید «به تدریج در حال پیشروی در خط مقدم هستند» و زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، همواره از متحدان می‌خواهد کمک‌های بیشتری ارائه کنند، توان دفاعی اوکراین را تقویت کنند و به تامین تسلیحات به اوکراین سرعت بخشند.

استولتنبرگ به خبرنگاران گفت: «هرچه اوکراین قوی‌تر شود، به پایان دادن به تجاوز روسیه نزدیک‌تر می‌شویم».

استولتنبرگ افزود که به نفع امنیت کشورهای عضو ناتو است که آنچه اوکراین برای پیروزی در جنگ نیاز دارد تامین کنیم.

  • مزدوران واگنر

وزارت دفاع بریتانیا روز جمعه، هفتم مهرماه، در به‌روزرسانی روزانه اطلاعاتی خود گفت که صدها مزدور که قبلاً با گروه واگنر مرتبط بودند، «احتمالاً بار دیگر به صورت فردی و در گروه‌های کوچک برای جنگ در اوکراین اعزام می‌شوند.»

این وزارتخانه همچنین گفت که گزارش‌ها حاکی از تمرکز مزدوران واگنر در شرق شهر باخموت است و تجربه گذشته آنها در این منطقه می‌تواند به مسکو کمک کند.

یوگنی پریگوژین، بنیانگذار واگنر، ماه گذشته در یک سانحه هوایی کشته شد و آینده نیروهای او در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

علت سقوط هواپیما که منجر به کشته شدن پریگوژین و دیگر رهبران این گروه شد مشخص نشده است، اما بسیاری از مقامات غربی بر این باورند که این انتقام ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از پریگوژین بود که دستور داد نیروهایش به سمت مسکو حرکت کنند.

XS
SM
MD
LG