لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

آژانس امکان رهاسازی آب نیروگاه فوکوشیما در دریا را بررسی می‌‌‌کند


اعضای تیم کارگروه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی با مقامات دولت ژاپن در توکیو، ژاپن - ۱۴ فوریه ۲۰۲۲ (۲۵ بهمن ۱۴۰۰)
اعضای تیم کارگروه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی با مقامات دولت ژاپن در توکیو، ژاپن - ۱۴ فوریه ۲۰۲۲ (۲۵ بهمن ۱۴۰۰)

تیمی از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۲۵ بهمن بررسی پروژه ژاپن برای رهاسازی بیش از یک میلیون تن آب تصفیه‌شده از مواد رادیو اکتیو نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما به دریا را آغاز کرد. ژاپن امیدوار است این بررسی باعث ایجاد اعتماد لازم برای به اجرا در آوردن این پروژه شود.

این تیم ۱۵ نفره قرار است روز سه‌شنبه به نیروگاه فوکوشیما برود و طی ماموریت پنج روزه خود با مقامات دولتی و تاسیساتی دیدار کند.

دولت ژاپن و شرکت برق توکیو سال گذشته اعلام کردند که قصد دارند در بهار سال ۱۴۰۲ آب آلوده به مواد رادیواکتیو را پس از رقیق کردن و تصفیه آن، به تدریج در اقیانوس آرام بریزند.

آب مورد نظر در حدود هزار مخزن در نیروگاه آسیب‌دیده فوکوشیما نگهداری می‌شود. مقامات می‌گویند برای از رده خارج کردن رآکتورهای از کار افتاده باید این مخازن خالی شود. انتظار می‌رود که ظرفیت این مخازن که ۱.۳۷ میلیون تن است،‌ تا اواخر سال آینده تکمیل شود.

نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما - آرشیو
نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما - آرشیو

زمین لرزه و سونامی عظیمی که در اسفند سال ۱۳۸۹ روی داد سیستم‌های خنک‌کننده نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما را تخریب کرد و موجب ذوب شدن سه رآکتور و انتشار مقادیر زیادی تشعشع شد. آب مورد استفاده برای خنک کردن هسته‌های رآکتور پس از تخریب رآکتورها و نشت مواد رادیو اکتیو به شدت آلوده شده است.

رها کردن آب آلوده این نیروگاه در دریا با مخالفت شدید ماهیگیران، ساکنان محلی، و همسایگان ژاپن از جمله چین و کره جنوبی مواجه شده است. ساکنان فوکوشیما نگران هستند که در نتیجه این اقدام اعتبار محصولات دریایی و کشاورزی آنها بیشتر آسیب ببیند.

ژاپن از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست کمک کرده تا اطمینان حاصل شود که آزادسازی آب تصفیه شده به دریا با استانداردهای ایمنی بین‌المللی مطابقت دارد و با این کار همینطور موجب درک بیشتر کشورهای دیگر شود.

ژاپن و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرده‌اند که در چندین ماه آینده گزارشی موقت از این بازنگری تهیه کنند.

XS
SM
MD
LG