لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

ژاپن طی دو سال آینده پروژه رهاسازی آب تصفیه شده نیروگاه فوکوشیما را آغاز خواهد کرد


نیروگاه فوکوشیما، ژاپن - ۲۱ فوریه ۲۰۲۱
نیروگاه فوکوشیما، ژاپن - ۲۱ فوریه ۲۰۲۱

دولت ژاپن روز سه‌شنبه اعلام کرد که طی دو سال آینده رها کردن آب تصفیه شده نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده فوکوشیما به اقیانوس آرام را آغاز خواهد کرد. اعلام این تصمیم با مخالفت شدید ماهیگیران و ساکنان محلی، و نیز همسایگان ژاپن روبرو شده‌ است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این تصمیم که سال‌ها به دلیل نگرانی‌ها و اعتراضات مربوط به ایمنی رها کردن آب آلوده به مواد رادیواکتیو پس از تصفیه شدن به تاخیر افتاده بود، در جلسه‌ای توسط وزیران هیئت دولت ژاپن گرفته شد. این جلسه رها کردن آب تصفیه شده در اقیانوس را به عنوان بهترین گزینه تایید کرد.

این آب آلوده از سال ۲۰۱۱ یعنی از زمان زلزله و سونامی فاجعه‌‌بار ژاپن که به نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما آسیب زیادی رساند و موجب نشت مواد رادیو اکتیو شد، در مخازن آن ذخیره شده است.

ظرفیت ذخیره آب در این نیروگاه در اواخر سال ۲۰۲۲ پر خواهد شد. دولت ژاپن مدت‌ها در صدد یافتن بهترین و ایمن‌ترین راه تخلیه این آب پس از تصفیه آن بوده است.

یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن، گفت رهاسازی در اقیانوس واقع‌‌بینانه‌‌ترین گزینه است و تخلیه این آب برای تکمیل کردن پروسه طولانی‌مدت تعطیل کردن نیروگاه فوکوشیما ضروری است.

وی افزود که دولت تلاش خواهد کرد که از ایمنی و سالم بودن آب پیش از رهایی آن در اقیانوس مطمئن شود و به کشاورزی، شیلات، و گردشگری محلی کمک کند.

XS
SM
MD
LG