لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۲

انتشار گزارش آژانس انرژی اتمی درباره تعهدات ایران به روز شنبه افتاد


گزارش آژانس می تواند پایانی بر تحریم های هسته‌ای ایران باشد.

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تعهدات ایران روز شنبه منتشر می‌شود. این در حالی است که انتظار می رفت این گزارش تا روز جمعه ۲۵ دی ماه منتشر شود.

خبرگزاری رویترز عصر جمعه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت که گزارش راستی‌آزمایی آژانس درباره انجام تعهدات ایران برای اجرای توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه، روز شنبه منتشر خواهد شد.

انتظار می رود آژانس بین المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود تایید کند که ایران همه تعهدات مندرج در توافق را انجام داده و دیگر قابلیت تولید سلاح هسته ای ندارد. تایید آژانس می تواند به برداشتن تحریم ها علیه ایران منجر شود.

بنا بر اعلام خبرگزاری ها، بعد از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ در بیانیه ای مشترک، رسما آغاز اجرای توافق اتمی را اعلام کنند.

ایران بر اساس توافق جامع هسته ای ۲۳ تیر ماه متعهد شده بود که سانتریفیوژهای نطنز و فردو را کاهش دهد، اورانیوم غنی شده خود را به روسیه بفرستد و قلب رآکتور آب سنگین اراک را خارج کند.

روز سه شنبه، جان کری وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود در دانشگاه ملی دفاع در واشنگتن تایید کرد که محمدجواد ظریف در حاشیه مکالمه تلفنی درباره قایق های توقیف شده آمریکایی، به او گفت که قلب نیروگاه اراک خارج شده و عملا زمینه برای گزارش نهایی آژانس مبنی بر انجام تعهدات ایران، تکمیل شده است.

روز جمعه، دیپلمات های اروپایی خبر داده اند که اتحادیه اروپا آماده است به محض اعلام سازمان ملل متحد مبنی بر انجام تعهدات هسته ای تهران، تحریم های اقتصادی علیه ایران را بر دارد.

XS
SM
MD
LG