لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

عراقچی: روز اجرای برجام شنبه یا یکشنبه خواهد بود


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که روز اجرای برجام احتمالا شنبه یا یکشنبه آینده خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری‌‌‌های ایران آقای عراقچی روز چهارشنبه ۲۳ دی گفت که آژانس اکنون در حال راستی‌آزمایی اقدامات و تعهدات ایران طبق برجام است و قرار است تا روز جمعه این کار را انجام دهد.

او اضافه کرد: "احتمالا روز شنبه یا یک‌شنبه روز اجرای برجام خواهد بود. روز اجرای برجام توسط خانم موگرینی و آقای ظریف در بیانیه‌ای مشترک اعلام می‌شود."

هنوز مشخص نیست که برای اعلام روز برجام آیا وزیران خارجه گردهم آمده و اجرای برجام را اعلام می‌کنند یا نه. آنگونه که آقای عراقچی اعلام کرد، حمید بعیدی‌نژاد، دیگر معاون وزارت خارجه ایران به همراه گروهی از کارشناسان سه شنبه شب برای برخی رایزنی‌های نهایی به وین سفر کرده است.

اعلام روز اجرای برجام به این معناست که تعهدات ایران در قبال توافق هسته‌ای به انجام رسیده و قدرت‌های جهانی لغو تحریم‌های ایران را آغاز می‌کنند.

بر اساس توافق ایران و قدرت‌های جهانی در تیرماه امسال، کاهش سانترفیوژها، تحویل اورانیوم غنی شده به روسیه و خارج کردن هسته مرکزی رآکتور آب سنگین اراک برای باز طراحی آن، تعهدات ایران برای اجرای برجام بود. سازمان انرژی اتمی ایران روز سه شنبه اعلام کرد که قلب رآکتور آب سنگین اراک خارج شده است. ایران دیگر تعهدات خود در قبال برجام را نیز پیشتر انجام داده بود.

آیین نامه لغو تحریم ها

معاون وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه طرف مقابل نیز در این مدت به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است افزود که تدوین راهنمای رفع تحریم‌ها برای قرار دادن در دسترس عموم یکی از تعهدات طرف مقابل ایران بود که به انجام رسید.

او گفت: "کمیته‌ای اقتصادی متشکل از چند نفر در مراجع و وزارتخانه‌های مختلف برای مذاکره با آمریکایی‌ها و بررسی اصول راهنمایی رفع تحریم‌ها تشکیل شد که در نتیجه مذاکرات این کمیته مجموعه آیین‌نامه‌هایی به طور مفصل و طولانی تنظیم شدند."

به گفته آقای عراقچی، در شیوه‌نامه یا همان اصول راهنمای لغو تحریم‌ها سوالات محتمل که معمولا شرکت‌ها و اشخاص و موسسات مالی و تجاری به طور متقابل برای شروع روابط اقتصادی مطرح می‌کنند طرح و پاسخ داده شده است.

اصول در روز اعلام اجرایی شدن برجام در سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر می‌شود و هم چنین سایت اتحادیه اروپا آن را به طور رسمی منتشر می‌کند.

نقش دیپلماسی در آزادی تفنگداران آمریکایی

معاون وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر قدرت دیپلماسی در حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران، وجود کانال‌های دیپلماتیک را یکی از دستاوردهای مذاکرات دانست که به حل مسائل دیگر نیز کمک می‌کند.

او با اشاره به دستگیری تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس توسط ایران و آزادی آنها گفت: "اگر کانال‌های دیپلماتیک نبود در همین بحث شناور معلوم نبود چه اتفاقی می‌افتاد. به شیوه گذشته طرف مقابل از طریق رسانه‌ها حرف می‌زد و ما هم متقابلا پاسخ می‌دادیم و معلوم نبود چه می‌شود. ممکن بود بحرانی به وجود آید که نمی‌شد بحران را جمع کرد."

خبرگزاری‌ها و مقام‌های دو کشور تایید کرده اند که آزادی تفنگداران دریایی آمریکا توسط نیروی دریایی سپاه در پی گفت و گوهای جان کری و محمد جواد ظریف میسر شده است.

روابط ایران با آمریکا پس از اجرای برجام

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه در مرحله اجرای لغو تحریم‌ها فقط تحریم‌های مرتبط با مساله هسته‌ای لغو خواهند شد گفت که لغو تحریم‌هایی که پیشتر وجود داشته به مذاکرات دوجانبه با آمریکا و برقراری رابطه دوجانبه است. آقای عراقچی گفت: "ماهیت روابط ایران و آمریکا همان طور که بوده است باقی می‌ماند.

البته به گفته این مقام وزارت خارجه ایران، تحریم‌هایی که در آمریکا علیه ایران باقی می‌مانند بسیار کم‌تر از تحریم‌هایی است که برداشته می‌شوند. او توضیح داد که حتی در رابطه با تحریم‌های اولیه نیز در زمینه اجازه فروش هواپیما، صادرات موادغذایی و فرش به آمریکا و اجازه به شرکت‌های فرعی آمریکایی که بتوانند با ایران کار کنند داده شده است.

XS
SM
MD
LG