لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

پرونده گذشته هسته‌ای ایران پس از ۱۲ سال بسته شد


نمایی از ساختمان آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین
نمایی از ساختمان آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در نشستی ویژه، با اکثریت آرا به قطعنامه پیشنهادی گروه ۱+۵ برای مختومه شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران رای مثبت داد.

با رای شورای ۳۵ نفره حکام آژانس و بسته شدن پرونده گذشته هسته ای ایران پس از حدود ۱۲ سال، راه برای اجرای توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ماه و لغو تحریم ها علیه ایران هموارتر خواهد شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، اندگی پس از رأی گیری که پشت درهای بسته انجام شد، از صدور قطعنامه جدید شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال کرد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تصویب قطعنامه پایان دادن پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ایران و فسخ قطعنامه های قبلی را "فصلی نوین" از همکاری ایران و آژانس دانست.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری پس از جلسه شورای حکام، گفت بین ایران و آژانس سابقه ای از بی اعتمادی وجود دارد و هنوز "نقاط خاکستری" با ایران باقی مانده است.

وی با بیان این که آژانس نظارت بر برنامه هسته ای ایران را ادامه خواهد داد، گفت ما هنوز از مسایل موشکی ایران، پارچین و آزمایش های ایران خبری نداریم و تصاویر هوایی نشان می دهد که تاسیساتی وجود دارد.

رئیس این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد همچنین درباره روز اجرای توافق وین (برجام) گفت، هنوز ایران باید کارهایی انجام دهد؛ "وقتی ما تایید کردیم تمام این قدم ها را ایران برداشته، توافق عملا اجرایی می شود."

واکنش آمریکا

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده که برای گفت‌وگو درباره بحران سوریه به روسیه سفر کرده است، در یک بیانیه کتبی ضمن استقبال از تصمیم شورای حکام گفت، بسته شدن پرونده پی.ام.دی "به هیچ وجه" مانعی در برابر تحقیقات آژانس در آینده، در صورتی که متوجه شود ایران یک برنامه هسته‌ای پنهانی را پیگیری می‌کند، نخواهد بود.

پیشتر، هنری انشر نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی در نخستین موضع گیری ایالات متحده گفت، "هرچند ما یکی از بخش‌های مهم را اینجا امروز بستیم، اما باید بدانیم که ما توانایی آژانس را برای تحقیق درباره هر نگرانی بالقوه ای که ممکن است دوباره ایجاد شود، نبسته ایم."

اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز اندگی بعد از اعلام نظر شورای حکام درباره گذشته هسته ای ایران، در بیانه ای گفت "دروغ ها" و "کارشکنی های" ایران نتیجه داد.

اد رویس، رای آژانس را "تسلیم" شدن در برابر ایران توصیف کرد و گفت این امر "به آیت الله اجازه می دهد که تحقیقات حیاتی هسته ای، مواد و فناوری را به دور از ناظران نگه دارد، در حالی که به ده ها میلیارد دلار پول ناشی از کاهش تحریم ها نزدیک تر می شود."

این نماینده منتقد توافق جامع هسته ای قدرت های جهانی با ایران، در بیانیه امروز خود گفت این "توافق به شدت ناقص رئیس جمهوری [باراک اوباما] اکنون حتی از گذشته نیز ضعیفتر است" و ایران قادر خواهد بود شرایط خود را به طرف مقابل دیکته کند.

به گفته این نماینده ارشد جمهوریخواه کنگره آمریکا، "تا زمانی که دولت باراک اوباما ایران را به دلیل "اعمال خطرناکش" وادار به پاسخگویی نکند، مردم آمریکا به طور فزاینده ای در خطر خواهند بود."

اخبار لحظه به لحظه نشست امروز شورای حکام آژانس و واکنش ها به رأی آن مبنی بر بسته شدن پرونده گذشته ای هسته ای ایران را از طریق بلاگ زنده صدای آمریکا دنبال کنید.

XS
SM
MD
LG