لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

رویترز: ایران در نامه‌ای به آژانس از طرح ساخت پیش‌رانه هسته‌ای خبر داد


نمایی از ساختمان آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی نظارتی هسته ای سازمان ملل متحد، در شهر وین پایتخت اتریش - آرشیو
نمایی از ساختمان آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی نظارتی هسته ای سازمان ملل متحد، در شهر وین پایتخت اتریش - آرشیو

آژانس بین المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود درباره اجرای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، که روز پنجشنبه به رؤیت خبرگزاری رویترز رسید، بار دیگر پایبندی تهران را تایید کرده اما همزمان از قصد تهران برای ساخت تاسیسات جدید خبر داده است.

به گزارش رویترز، در این گزارش گفته می‌شود که جمهوری اسلامی سقف ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین تولید خود را که در توافق مشخص شده رعایت کرده و همچنین اقدام به غنی سازی بالای ۳.۶۷ درصد اورانیوم نکرده است.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ روز ۲۳ تیر ۱۳۹۴ به توافقی جامع دست یافتند که در ازای اعمال محدودیت‌های مشخص بر روی برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌هایی که به دلیل همان فعالیت‌ها علیه تهران وضع شده برچیده شوند.

این توافق با مخالفت منتقدان عمدتا جمهوریخواه بارک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده روبرو شد و دونالد ترامپ جانشین او، که از ابتدا آن را «بدترین توافق تاریخ» توصیف کرده است، پس از ورود به کاخ سفید خواستار اصلاح آن شد.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که مسئولیت نظارت بر اجرای توافق را بر عهده دارد، گفته می‌شود ایران در نامه‌ای اعلام کرده که می‌خواهد تاسیساتی را برای ساخت پیش‌رانه هسته‌ای کشتی‌های نیروی دریایی در آینده احداث کند.

آژانش در این گزارش گفته است که در پاسخ به این نامه مسئولان مربوطه ایرانی، از آنها خواسته است توضیحات تکمیلی برای روشن شدن جزئیات بیشتر در مورد طرح مورد اشاره را به این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد ارائه کنند.

به گفته آژانس، تهران هنوز به این درخواست پاسخ نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG