لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

تیلرسون: توافق هسته‌ای معیوب، دیگر محور سیاست آمریکا مقابل ایران نیست


وزیر خارجه ایالات متحده می گوید توافق هسته‌ای معیوب، دیگر محور سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران نیست.

رکس تیلرسون، در یادداشتی در روزنامه نیویورک‌تایمز به سیاست آمریکا در قبال کشورهای دیگر پرداخته و در بخشی از آن به ایران اشاره کرده است.

در بخش مربوط به ایران، آقای تیلرسون از برنامه موشکی تهران انتقاد کرده و گفته دولت ترامپ به همکاری خود با متحدانش در منطقه و کنگره آمریکا ادامه می دهد تا گزینه های بهتری برای رفع معایب توافق هسته ای ایران پیدا کند.

وی همچنین نوشت، آمریکا با فشار و تنبیه ایران به خاطر نقض قطعنامه سازمان ملل برای منع استفاده از موشک بالستیک، با همه فعالیت های ایران برای بی ثبات سازی در منطقه مقابله می کند.

آقای تیلرسون در این مقاله که در آستانه یکسالگی خدمت او در وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، از تلاش های دیپلماتیک دولت ترامپ به شدت دفاع کرد و گفت به پیشرفتی که دولت به برغم وجود مشکلات داشته، افتخار می کند.

در بخشی از این یادداشت آمده، طی سالی که گذشت، آمریکا در ارتباط با کره شمالی، چین و روسیه و شکست دادن تروریسم بین المللی، با چالش های عظیمی روبرو بوده است.

آقای تیلرسون گفته است اما آمریکاییان باید به خاطر پیشرفتی که وزارت خارجه و آژانس توسعه بین المللی آمریکا برای پیشبرد صلح جهانی و ثبات حاصل کرده اند، دلگرم باشند.

آقای تیلرسون ضمن یاد کردن از استراتژی تهاجمی دولت آمریکا در برخورد با داعش و دیگر گروه های تروریستی، به تحریم های بین المللی اعمال شده بر کره شمالی اشاره کرد و از آن به عنوان بخشی از بهترین کارهای دیپلماتیک دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نام برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG