لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

فشار تیلرسون به اروپا بر سر توافق ایران: باید تغییر کند


دولت ترامپ به تلاش ها برای متقاعد کردن متحدان اروپایی به منظور افزودن ملزومات سخت جدید به توافق هسته ای ایران ادامه می دهد؛ تحرکی که سه شنبه در فرانسه با ابراز تردید عمیق وزیر خارجه آن کشور روبرو شد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: یک روز پس از گفتگوهای مشابهی با مقام های بریتانیایی؛ رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، با ژان ایو لو دریان، همتای فرانسوی اش، ملاقات کرد.

وزیر خارجه فرانسه در آستانه این دیدار با اشاره به توافق هسته ای ایران با قدرت های بزرگ جهان تصریح کرده بود که «امضاء کنندگان باید پای حرف خود بایستند».

لودریان گفت: «اصلی اساسی وجود دارد که ما بر سر آن محکم ایستاده ایم و آن پایبندی به توافق تا جایی است که مورد احترام است. اگر ایران به آن احترام می گذارد که آژانس بین المللی انرژی چنین می گوید و ما هیچ دلیلی برای نپذیرفتن آن نداریم، امضاء کنندگان باید پای حرف شان بایستند. زیرا وقتی یک توافق امضاء می شود همه امضاء کنندگان باید به آن احترام بگذارند و او [تیلرسون] این را می داند.»

پرزیدنت ترامپ تهدید کرده است که اگر توافق هسته ای به خواست او تغییر نکند از آن خارج خواهد شد. رکس تیلرسون این هفته در اروپا در پی جلب حمایت از یک توافق جانبی است که بر مبنای آن در صورت ادامه آزمایش موشک های بالیستیک، عدم پذیرش بازرسی از مراکز حساس یا ادامه فعالیت های پیشرفته اتمی در ایران، اروپا در اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی با آمریکا همراهی کند.

دولت ترامپ همچنین در همکاری با کنگره آمریکا می کوشد قانون ناظر بر مشارکت واشنگتن در توافق هسته ای را اصلاح کند.

رکس تیلرسون روز دوشنبه پس از دیدار با مقام های بریتانیایی در لندن درباره جلب حمایت اروپا لحن مثبت محتاطانه ای داشت. وزیر خارجه آمریکا گفت ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره مکمل هایی بر توافق هسته ای «نگاهی مشترک» دارند. کارگروهی متشکل از این چهار کشور قرار است از آغاز هفته دیگر کار بر روی طرح های پیشنهادی را آغاز کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG