لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

رافائل گروسی: اگر ایران شفاف‌سازی نکند احیای برجام دشوار خواهد بود


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (آرشیو)
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (آرشیو)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شامگاه شنبه در بازگشت از سفر به ایران در یک کنفرانس خبری در وین گفت آژانس هنوز پرسش‌هایی از مقامات ایرانی دارد و به مذاکرات ادامه می‌دهد.

وی افزود مذاکرات او با مقامات جمهوری اسلامی فشرده بوده و مذاکرات درباره مسائل هنوز حل‌نشده ادامه خواهد یافت. آقای گروسی ابراز امیدواری کرد این مذاکرات تا ماه ژوئن به نتیجه برسد.

مدیرکل آژانس ادامه داد آژانس درباره وجود احتمالی فلز اورانیوم در یکی از سایت‌های هسته‌ای ایران تحقیق می‌کند.

او گفت مقایسه شرایط الان با سال ۲۰۱۵ بسیار متفاوت است، و ایران متعهد شده با ما همکاری کند.

گروسی افزود: بحث پادمان‌ها موضوعی نیست که راه حل سیاسی داشته باشد. هیچ راه حل از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد و این کار کاملا فنی است و نیازمند طی شدن روندها خاص خود است.

به گفته مدیرکل آژانس، دوربین‌های آژانس در کرج مجددا راه‌اندازی شده‌اند و آژانس به زودی داده‌های روزآمد خواهد داشت. او گفت: تاریخ دقیق مشخص نیست اما ایران قول داده تا این اطلاعات را در اختیار ما قرار دهد. اودر پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید چه زمانی بررسی داده‌ها شدنی است گفت که قطعا این فرآیند به یک ماه زمان نیاز دارد.

آقای گروسی افزود به نظر وی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، قصد دارد برای نتیجه‌گیری مذاکرات به وین بازگردد. آقای گروسی هشدار داد در صورتی که شفاف‌سازی درباره مسائل مورد اختلاف با ایران به نتیجه نرسد، احیای برجام دشوار خواهد بود.

وی گفت نتیجه مذاکرات ممکن است کامل یا نیمه کامل باشد اما امیدوار است روند مذاکرات به خوبی پیش برود. به گفته وی، هیچ نتیجه از پیش تعریف شده‌ای در بررسی مسائل هنوز حل نشده با ایران وجود ندارد.

رافائل گروسی اواخر روز جمعه وارد تهران شده بود تا درباره مسائلی گفت‌وگو کند که به گفته وی بدون حل و فصل کردن آنها، «تلاش برای احیای برجام ممکن نیست.»

وی روز شنبه پیش از ترک تهران، در یک کنفرانس مشترک خبری با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، داشتن تفاهم و همکاری را «مهم» دانست.

مدیرکل آژانس در همین روز و در دیدار با وزیر امور خارجه ایران گفته بود: «هنوز مسائلی وجود دارد که ایران باید به آنها رسیدگی کند.»

جمهوری اسلامی می خواهد موضوع آثار اورانیوم یافت شده در چندین سایت قدیمی اما اعلام نشده در ایران، بسته شود اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال دریافت پاسخ‌هایی از تهران در مورد چگونگی رسیدن اورانیوم به آن سایت‌ها است.

XS
SM
MD
LG