لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

مذاکرات وین؛ مدیرکل آژانس به ایران می‌رود


مذاکرات وین
مذاکرات وین

با گذشت ۱۱ ماه از آغاز مذاکرات احیای برجام خبرها از وین حاکی از ادامه گفت‌وگوها بر سر «مسائل باقی‌مانده» میان طرفین توافق هسته‌ای است.

در حالی که آمریکا و کشورهای اروپایی می‌گویند فرصت رو به پایان است، اختلافات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران نیز به قوت خود باقی است.

وب‌سایت «نور نیوز»، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، روز پنجشنبه ۱۲ اسفندماه در گزارشی موضوعات پادمانی جاری میان ایران و آژانس را یکی از اصلی‌ترین عوامل کندی روند مذاکرات وین عنوان کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان توپ را در زمین آمریکا و کشورهای اروپایی می‌اندازند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز پنجشنبه ۱۲ اسفندماه در توییتی با اشاره به سیاست «فشار حداکثری» دولت پیشین آمریکا، نوشت که در صورت عدم دسترسی به یک توافق خوب در مذاکرات وین «دولت فعلی آمریکا نیز به‌دلیل عدم استفاده به موقع از فرصت دیپلماسی، احساس شکست خواهد کرد.»

این در حالی است که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سه روز پیش گفته بود در صورتی که ایران در پیشرفت مذاکرات وین از خود ناسازگاری نشان دهد، واشنگتن آماده است این مذاکرات را ترک کند.

با این حال میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، از انجام گفت‌وگویی «مفید» با علی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد ایران خبر داد.

وی روز پنجشنبه ۱۲ اسفند ماه در توییتی نوشت این گفت‌وگوها بر سر موضوعاتی بود که باید برای نهایی‌کردن مذاکرات وین انجام شوند.

  • یک دیپلمات ارشد به رویترز: ایران به ساخت بمب هسته‌ای نزدیک شده است

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۲ اسفندماه در گزارشی نوشت که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال رسیدن به میزان مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای است.

به نسخه‌ای از گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای دست یافته است که نشان می‌دهد ذخایر اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده در ایران دو برابر شده و به بیش از ۳۳ کیلوگرم رسیده است.

این گزارش به نقل از یک دیپلمات ارشد می‌گوید این میزان اورانیوم در صورت غنای بیشتر، سه‌چهارم مقدار مورد نیاز برای ساخت یک بمب هسته‌ای است.

غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در ایران در حالی صورت می‌گیرد که توافق هسته‌ای برجام میزان غنی‌سازی اورانیوم را ۳.۶۷ درصد تعیین کرده بود.

گزارش اخیر آژانس همچنین حاکی است که ذخایر اورانیوم ایران در حال حاضر به بیش از سه تُن رسیده است، در حالی که در برجام محدودیت ۲۰۲ کیلوگرمی برای ذخایر اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد تعیین شده بود.

نشریه وال‌استریت جورنال نیز گزارش داده است که مقدار ذخایر اورانیوم ایران در صورت رساندن غلظت آن به ۹۰ درصد برای ساخت یک بمب هسته‌ای کافی است.

  • سفر مدیرکل آژانس به تهران برای مذاکره درباره اختلافات

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قرار است روز شنبه ۱۴ اسفندماه به تهران سفر کند.

کشف آثار اورانیوم در برخی از مراکز اعلام‌نشده از سوی ایران یکی از موارد اختلاف میان آژانس و تهران است.

ایران همچنین از چند ماه پیش دسترسی آژانس به اطلاعات دوربین‌های نصب‌شده در مراکز هسته‌ای خود را متوقف کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز هشتم اسفند گفته بود که تهران خواستار بسته شدن پرونده‌اش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

رافائل گروسی می‌گوید آژانس هرگز این پرونده را به دلایل سیاسی نخواهد بست و تنها راه حل اختلافات موجود میان تهران و آژانس، مذاکره بر سر مسائل است.

همزمان مذاکرات سیاسی ایران با کشورهای طرف برجام بر سر «موضوعات باقی‌مانده» ادامه دارد.

طرفین مذاکره درباره جزئیات این مسائل باقی‌مانده توضیحی نداده‌اند، اما ایران پیشتر خواستار لغو همه تحریم‌های مرتبط با تروریسم، برنامه هسته‌ای و موشکی و نیز لغو تحریم‌های حقوق بشری شده بود.

ایران همچنین از کشورهای غربی خواستار ارائه تضمین برای عدم خروج دوباره آمریکا از برجام شده است.

مذاکرات احیای برجام با حضور نمایندگان ایران، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا و نیز حضور غیرمستقیم نمایندگان آمریکا در وین از ۱۰ ماه پیش همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG