لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

سه کشور اروپایی: استدلال ایران که برنامه هسته‌ای صلح آمیز دارد تضعیف شده است


جمهوری اسلامی بخش‌هایی از آنچه دستاوردهای هسته‌ای می‌نامد را در نمایشگاه‌های حکومتی رونمایی می‌کند.
جمهوری اسلامی بخش‌هایی از آنچه دستاوردهای هسته‌ای می‌نامد را در نمایشگاه‌های حکومتی رونمایی می‌کند.

سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه، با اشاره به گزارش اخیر رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی و توضیحات فنی مقامات آژانس درباره برنامه هسته‌ای در ایران، در بیانیه‌ای مشترک نسبت به تحولات در برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کردند.

آنها گفتند طیف کامل یافته‌هایی که در گزارش رئیس آژانس بین المللی آمده نشان می‌دهد که ایران به تشدید بی‌سابقه و شدید فعالیت‌‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

بر اساس بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در سایت وزارت خارجه بریتانیا منتشر شده، این سه کشور اروپایی گفته‌اند: «ما در کنار شرکای بین المللی درباره بهترین روش برای مقابله با تشدید بی‌وقفه و خطرناک هسته ای ایران به رایزنی‌ها ادامه خواهیم داد.»

این سه کشور در بیانیه خود گفتند از نتیجه نمونه‌برداری اخیر در سایت هسته‌ای فردو که وجود ذرات اورانیوم غنی شده تا ۸۳.۸ درصد را نشان داد، نگران شده‌اند و ایران هنوز توضیح قانع کننده‌ای درباره اینکه این سطح از اورانیوم غنی شده نتیجه «نوسانات ناخواسته» بوده ارائه نکرده است.

بیانیه آنها می‌گوید این موضوع، همراه با کل برنامه هسته‌ای ایران، آن را «به طور خطرناکی به فعالیت‌های واقعی مرتبط با تسلیحات نزدیک می‌کند.»

این بیانیه می‌گوید که این تحولات، بیش از گذشته استدلال‌های ایران را که می‌گوید برنامه هسته‌‌ای آن فقط برای اهداف صلح آمیز است، تضعیف می‌کند.

بیانیه سه کشور اروپایی همچنین از اینکه ایران تغییراتی در تنظیمات آبشارهای سانتریفیوژهای خود در سایت فردو «بدون اطلاع قبلی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» و تنها «چند ساعت پس از انجام بازرسی سایت توسط آژانس در ۱۶ ژانویه» داده است، «ابراز نگرانی عمیق» کردند.

سه‌شنبه ایالات متحده هم به گزارش آژانس واکنش نشان داد. آمریکا در بیانیه‌ای که در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت شد، با اشاره به گزارش مدیرکل از راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد: جمهوری اسلامی باید اقدامات تحریک‌آمیز خود و پیگیری مداوم اقداماتی را که خطرات جدی اشاعه را به همراه دارد، متوقف کند.

بخش دیگری از بیانیه سه کشور اروپایی می‌گوید که «ما از ایران می‌خواهیم همه تجهیزاتی را که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضروری می‌داند مجدداً نصب کند و اجازه نظارت و راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای خود را طبق توافق برجام بدهد.»

سه کشور اروپایی گفتند از اقدامات رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، برای ادامه گزارش منظم و کامل درباره موضوع اورانیوم غنی شده حمایت می‌کنند.

آنها از رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستند که پیش از جلسه ژوئن، شورای حکام را در جریان مسائل هسته‌ای ایران قرار دهد.

بیانیه سه کشور اروپایی می‌گوید که بر اساس گزارش رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران به گسترش ذخایر اورانیوم غنی شده ۵، ۲۰ و ۶۰ درصدی خود تا حد زیادی ادامه داد و اکنون ذخایر هسته‌ای ایران به گونه‌ای است که امکان ساخت یک وسیله انفجاری هسته‌ای را «نمی‌توان منتفی دانست.»

گزارش آژانس می‌گوید ایران به نصب آبشارهای سانتریفیوژ جدید، از جمله سانتریفیوژهای پیشرفته و به تعداد قابل توجه، ادامه می‌دهد. آنها می‌گویندبه ویژه نگران بیانیه‌‌های ایران برای نصب سانتریفیوژها و آبشارهای پیشرفته بیشتر در مرکز غنی سازی سوخت فردو هستند.

این بیانیه همچنین درباره کار قابل توجه ایران بر روی اورانیوم فلزی و «کسب دانش غیر قابل برگشت حیاتی» مرتبط با آن، تکرار کردند و گفته‌اند که بار دیگر از ایران می‌خواهند که کار دیگری در رابطه با تولید اورانیوم فلزی آغاز نکند.

بیانیه سه کشور اروپایی درباره دیدار و گفتگو اخیر رافائل گروسی با معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران (محمد اسلامی) می‌گوید ایران را مسئول اجرای توافق چهارم مارس می‌دانند که در آن موافقت شد که ایران «به صورت داوطلبانه» اجازه دهد آژانس به نظارت و راستی‌آزمایی بیشتر برنامه هسته‌ای ادامه دهد.

یک ماه پیش صدای آمریکا به نقل از بلومبرگ گزارش داد که ایران غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم انجام داده است.

XS
SM
MD
LG