لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

استقبال آمریکا از تلاش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران؛ منتظر گزارشهای تکمیلی می‌مانیم


Iran US talk end barjam JCPOA
Iran US talk end barjam JCPOA

وزارت امور خارجه ایالات متحده از تلاش‌های گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل با ایران در مورد اهمیت حل و فصل سؤالات دیرینه مرتبط با تعهدات پادمان‌های قانونی ایران استقبال کرد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا در مورد سفر اخیر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و دستیابی به توافقاتی با جمهوری اسلامی گفت: «ما از تلاش‌های گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل با ایران در مورد اهمیت حل و فصل سؤالات دیرینه مرتبط با تعهدات پادمان‌های قانونی ایران و سایر موضوعات مرتبط با برنامه هسته‌ای آن استقبال و قدردانی می‌کنیم.»

این سخنگو ادامه داد: «در بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در چهارم مارس اعلام شد، ایران متعهد شده گام‌های مهمی را بردارد که باید پیشتر انجام می‌شد. ما انتظار داریم که این تعهدات با اقدام فوری و ملموس از سوی ایران همراه شود. در گذشته بارها شاهد بوده‌ایم که ایران وعده‌های مبهم داده است که هرگز به آن عمل نمی‌کند.»

این سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا گفت: «ما و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به صراحت گفته‌ایم که ایران باید به طور کامل و بدون تأخیر با آژانس همکاری کند و منتظر گزارش‌های تکمیلی آژانس در هفته‌های آینده درباره اقدامات ایران هستیم.»

در حالی که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه از موافقت جمهوری اسلامی برای دسترسی‌ و نظارت بیشتر آژانس بر فعالیتهایش خبر داده بود روز یکشنبه محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر عملکرد ما ارزیابی و نظارت دارد اما این نظارت‌ها باید در چارچوب‌ ملاحظات جمهوری اسلامی انجام شود. »

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه پس از دیدار گروسی با مقامات جمهوری اسلامی بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند که طبق آن دو طرف بر سر سه موضوع همکاری و تعامل طبق صلاحیت‌های آژانس و حقوق و وظایف ایران، همکاری جمهوری اسلامی با آژانس درباره مسائل پادمانی مربوط به سه مکان، و اجازه داوطلبانه ایران به آژانس برای فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی بیشتر به توافق رسیدند.

گروسی، شنبه در وین در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا درباره اینکه آیا آژانس ضرب‌الاجلی برای «چرخه وعده‌های» جمهوری اسلامی دارد، به بیانیه مشترک آژانس و ایران اشاره کرد و گفت: دو طرف بر سر مسائلی واقعی از جمله بازگرداندن صلاحیت‌های نظارتی و راستی‌آزمایی و اجازه ایران به برخی دسترسی‌های ویژه آژانس توافق کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG