لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۴

گروسی: بحث‌های فنی آژانس و ایران در مورد اورانیوم یافت‌شده در فردو آغاز شده است


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در سخنرانی خود به مناسبت آغاز نشست فصلی شورای حکام گفت بحث‌های فنی آژانس و ایران برای روشن‌سازی موضوع بقایای اورانیوم یافت‌شده با غنای بالا در فردو آغاز شده است.

گروسی روز دوشنبه در ابتدای سخنانش با اشاره به سفر اخیر به ایران و دیدار با رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه، و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به اهمیت برداشتن گام در مسیر تسهیل همکاری‌ها و تسریع در حل مسائل پادمانی باقیمانده تاکید کرد و افزود هر دو طرف به اهمیت چنین تعاملاتی برای توافقات گسترده‌تر اذعان کرده‌اند.

به گفته او، آژانس طی دو سال گذشته که در ٩ ماه آن تجهیزات نظارتی نصب نبوده، نتوانسته فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی مقرر در برجام در ارتباط با تولید و موجودی سانتریفیوژها، روتورها، آب سنگین، و کنسانتره سنگ اورانیوم را انجام دهد.

گروسی با اشاره به موافقت ایران به نظارت و راستی‌آزمایی بیشتر از سوی آژانس گفت منتظر آغاز بحث‌های فنی برای ازسرگیری اجرای کامل تضمین‌های ایران و بیانیه مشترک آژانس و ایران است.

  • دو تخطی ایران

به گفته گروسی، ایران در ماه ژانویه بدون اطلاع دادن به آژانس «تغییر عمده‌ای» در اطلاعات مربوط به طراحی اعلام‌شده برای تاسیسات غنی‌سازی سوخت فردو انجام داده که برخلاف تعهدات ایران در قالب توافقنامه پادمانی است. او افزود ایران اکنون تایید کرده افزایش بیشتر دفعات و شدت فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس در فردو را تسهیل خواهد کرد.

گروسی در ادامه گفت آژانس در ماه ژانویه بقایایی اورانیوم با غنای بسیار بالاتر از سطحی را که ایران اعلام کرده بود در تاسیسات فردو یافت و دو طرف بحث‌های فنی برای روشن کردن کامل این موضوع را آغاز کرده‌اند.

او در پایان سخنرانی خود با استقبال از تمایل ایران به فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی بیشتر آژانس و همکاری با آژانس به منظور مسائل پادمانی باقیمانده از جمله بقایای اورانیوم کشف‌شده در سه تاسیسات اعلام‌نشده گفت با استناد به روح بیانیه مشترک، مشتاقانه منتظر بحث‌های آتی با ایران است و کار مهمی پیش روی دو طرف است.

روزنامه اسرائیلی «اورشلیم پست» اوایل این ماه در مقاله‌ای با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی در ایران نوشت: «جمهوری اسلامی به‌طور خطرناکی در آستانه دستیابی به تسلیحات هسته‌ای قرار گرفته است.»

XS
SM
MD
LG