لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان شفاف سازی بخش های مورد مناقشه توافق هسته ای ایران شد


رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی طرف های غربی توافق هسته ای با ایران را به شفاف سازی بخشی از توافق فراخواند که مربوط به فن آوری هایی مورد استفاده در تولید بمب اتمی می شود.

یوکیو آمانو روز سه شنبه ۴ مهر در ویتنام از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان دفاع کرد اما حاضر نشد درباره انتقادها و مخالفت سرسختانه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با توافق اظهارنظر کند.

آمانو خواستار شفاف شدن بخش های مورد مناقشه در توافق هسته ای ایران شد

در توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان برغم اکثر بندها که در آن نقش نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی به روشنی قید شده، در بخشی که از آن با عنوان ماده ی T، T-section یادمی شود، نامی از آژانس برده نشده است. روسیه می گوید آژانس از همین رو نباید در آن دخالت کند. آژانس بین المللی و قدرت های غربی اما با روسیه مخالفند.

یوکیو آمانو می گوید دست آژانس برای نظارت بر ماده T در توافق هسته ای باز نیست.

ماده T توافق هسته ای با ایران بعنوان نمونه شامل استفاده از مدل های کامپیوتری است که می تواند در شبیه سازی بمب اتمی بکار گرفته شود و یا طراحی مکانیزم ماشه های انفجاری که می تواند در روند تولید بمب اتمی مورد استفاده قرار بگیرد.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد مقام های ذیربط بتوانند این موضوع را در گردهمایی که در توافق هسته ای برای بررسی توافق در نظر گرفته شده، به گفتگو بگذارند. آقای آمانو گفت شفافیت بیشتر درباره مفاهیم و فنآوری های قید شده در ماده T می تواند مفید باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG