لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

مدیرکل آژانس: شکست برجام «باخت بزرگی» در راستی‌آزمایی هسته‌ای خواهد بود


مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت فروپاشی توافق جامع‌ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران «ضایعه‌ای بزرگ» خواهد بود؛ هشداری که ظاهرا به تهدید واشنگتن به خروج از توافق در صورت عدم اصلاح آن اشاره دارد.

شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین به توافقی نهایی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور دست یافتند؛ که با انتقادهایی در آمریکا، به ویژه جمهوریخواهان، روبرو شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده که منتقد توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک بوده، ۱۲ ژانویه برای آخرین بار تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد و گفت اگر برجام تا ۱۲۰ روز آینده اصلاح نشود، واشنگتن از آن خارج می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یوکیا آمانو که نهاد تحت مدیریت او مسئولیت نظارت بر توافق را بر عهده دارد، روز دوشنبه در سخنانی در نشست فصلی شورای حکام آژآنس تاکید کرد که برجام دستاورد چشم‌گیری برای راستی آزمایی برنامه اتمی ایران است.

بر اساس متن سخنرانی آقای آمانو که آژانش بین المللی انرژی اتمی منتشر کرده است، وی در این نشست به اعضای شورای حکام هشدار داد که «اگر برجام شکست بخورد، ضایعه بزرگی برای راستی آزمایی هسته‌ای و همچنین چندجانبه گرایی خواهد بود.»

وی همچنین با بیان این که کارشناسان و بازرسان آژانس توانسته اند به هر جایی در ایران که نیاز داشته اند دسترسی داشته باشند، بار دیگر پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق جامع هسته‌ای را تایید کرد.

پرزیدنت ترامپ با انتقاد از برنامه موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در خاور میانه می‌گوید تهران روح توافق را نقض می‌کند. ایران این اتهام را رد کرده و گفته برجام قابل مذاکره مجدد نیست و درباره برنامه موشکی اش نیز گفت‌گو نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG