لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

طرح «بیرون راندن سپاه پاسداران از اقتصاد ایران» در مجلس نمایندگان آمریکا


اد رویس (چپ) و الیوت انگل رئیس و عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس (چپ) و الیوت انگل رئیس و عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در تازه ترین اقدام، پیشنویس طرحی را آماده کرده است که شرکت های وابسته به سپاه پاسداران را هدف تحریم قرار می دهد.

این پیش‌نویس توسط «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و «الیوت انگل» عضو ارشد دموکرات این کمیته ارایه شده و این پیش‌نویس «قانون بیرون راندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از اقتصاد ایران» نام دارد.

به گزارش وب سایت کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا این طرح در صورت تصویب نهایی، دولت ایالات متحده را ملزم می‌کند تا هر شرکتی که سپاه پاسداران در آنها سهام دار اصلی است را مورد تحریم قرار دهد.

اظهارات رویس و انگل درباره این طرح

طرح کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان پنجشنبه شب در روی وب سایت این کمیته قرار گرفت.

«اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان درباره این طرح گفت سپاه پاسداران به عنوان مهم ترین بازیگر اقتصاد ایران تامین مالی تروریسم و برنامه موشک های بالیستیک ایران را به عهده دارد. صدها شرکت پوششی این نهاد باید مورد تحریم قرار گیرند.

وی با تاکید بر اینکه این پیشنویس مورد حمایت دو حزب اصلی آمریکا است، تاکید کرد این طرح مسیر پول نقد را برای گروه‌های تروریستی مورد حمایت سپاه قطع می کند.

همچنین «الیوت انگل» عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درباره این پیش‌نویس گفت سپاه پاسداران عامل محرک حضور خطرناک ایران در سوریه است و به همراه پوتین با رژیم جنایت کار اسد همکاری می کنند.

به گفته این نماینده ارشد دموکرات، این طرح بدون این که تاثیری بر تعهدات آمریکا در چارچوب توافق هسته ای داشته باشد، نفوذ تندروها را کاهش می دهد.

پیگیری تحریم سپاه بعد از موضع گیری پرزیدنت ترامپ

تلاش ها برای تحریم سپاه در کنگره از مدتی پیش و پس از موضع گیری پرزیدنت ترامپ شدت یافت.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ یک بار دیگر توافق اتمی موسوم به «برجام» را تمدید کرد اما تاکید کرد این آخرین باری است که چنین اقدامی را انجام می دهد. وی همان زمان از کنگره خواست «مسیر تامین مالی سپاه پاسداران» مسدود شود و گفت: هیچ کدام از شرکای ما نباید با گروه هایی که دیکتاتوری ایران را غنی می کنند و یا منابع مالی سپاه پاسداران و تروریست های نیابتی اش را تامین می کنند، داد و ستد داشته باشند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مهرماه امسال همچنین به وزارت خزانه‌داری اجازه داد سپاه پاسداران ایران را به فهرست تحریم‌هایش اضافه کند.

طرح چه می گوید

پیش‌نویس «قانون بیرون راندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از اقتصاد ایران» برای تبدیل شدن به قانون نیاز به تصویب در مجلس نمایندگان و سپس سنای آمریکا دارد و پس از آن است که رئیس جمهوری می تواند آن را به عنوان قانون ابلاغ کند.

براساس این پیش‌نویس، در صورت تصویب، دولت ایالات متحده موظف است گزارش کاملی از شرکت هایی که سپاه پاسداران در آن سهامدار است، تهیه کند.

دولت آمریکا همچنین ملزم خواهد شد تا مانع عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان تجارت جهانی تا زمان توقف حمایت این کشور از تروریسم شود.

ایالات متحده آمریکا می گوید ایران با حمایت از گروه های تروریستی از جمله حزب الله و حماس و همچنین گروه های دیگر مثل حوثی‌های یمن، موجب بی ثباتی در خاورمیانه می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG