لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

دیدار وزیر خارجه فرانسه با مقام‌های ایران در تهران


وزیر امور خارجه فرانسه برای دیدار و گفتگو با مقام های ایران به تهران سفر کرده است.

محور گفتگوهای «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه با رهبران ایران تاکید بر پایبندی اروپایی‌ها به توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان از یکسو، و طرح نگرانی از برنامه موشک بالیستیک و فعالیت های ایران در منطقه است که عامل تهدید ایالات متحده به خروج از توافق هسته ای تلقی می شود.

وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و همچنین وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. رسانه های ایران می گویند آقای شمخانی از رفتار آمریکا در قبال برجام انتقاد کرده است.

«ژان ایو لودریان» با حسن روحانی دیدار می کند اما برنامه ای برای دیدار با رهبر جمهوری اسلامی ایران ندارد.

آقای لو دریان روز یکشنبه گفت ادامه نگرانی ها از برنامه موشکی و رفتار ایران می تواند خطر تشدید تحریم ها علیه آن کشور را به دنبال داشته باشد.

در همین حال امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در یک مکالمه تلفنی با حسن روحانی، ایران را به ایفای نقش سازنده تر در حل بحران ها در منطقه خاورمیانه فرا خواند.

پرزیدنت ترامپ اواسط ماه پیش بار دیگر پایبندی ایران به برجام را گواهی نکرد و افزود که اگر جامعه جهانی تن به تغییراتی که آمریکا برای پر کردن خلاء های برجام تن ندهد، واشنگتن از آن خارج می شود.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG