لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

رویترز: اروپا و آمریکا ۱۵ مارس درباره توافق اتمی ایران گفت‌وگو می‌کنند


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و زیگمار گابریل همتای آلمانی او در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه ۲۰ در شهر بن آلمان - فوریه ۲۰۱۷
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و زیگمار گابریل همتای آلمانی او در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه ۲۰ در شهر بن آلمان - فوریه ۲۰۱۷

یک منبع آگاه در وزارت خارجه آلمان روز چهارشنبه گفت مقام‌های اروپایی و آمریکایی قرار است در ماه مارس در برلین بر سر توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران گفت‌وگو کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با ذکر این مقدمه، از قول یک دیپلمات اروپایی که هویت او را نیز فاش نکرده گفت تاریخ این گفت‌وگوها روز پانزدهم مارس (۲۴ اسفند ماه) خواهد بود.

این خبر هنوز بطور رسمی از سوی ایالات متحده و دیگر طرف های اروپایی توافق اتمی با ایران تایید نشده است.

شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین به یک توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند.

طبق توافق، محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال می‌شود که در ازای آن تحریم‌هایی که قبلا به دلیل همان فعالیت‌ها علیه تهران اعمال شده بود لغو می‌شوند.

رئیس جمهوری ایالات متحده از ابتدای دوران مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ از توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام انتقاد کرده و خواهان اصلاح آن است.

دونالد ترامپ ۱۲ ژانویه امسال برای آخرین بار تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تمدید کرد و گفت اگر این توافق تا ۱۲۰ روز آینده اصلاح نشود، واشنگتن از آن خارج خواهد شد.

وی با انتقاد از برنامه موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران می‌گوید تهران روح برجام را نقض می‌کند. ایران این اتهام را رد کرده و می‌گوید برجام قابل مذاکره مجدد نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG