لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

مشاور امنیت ملی آمریکا ساختار راستی آزمایی برجام را زیر سوال برد


انتقاد مشاور امنیت ملی آمریکا به رفتارهای ایران در سایه برجام
انتقاد مشاور امنیت ملی آمریکا به رفتارهای ایران در سایه برجام

ژنرال هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید، اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه در سایه توافق اتمی تهران با جامعه بین الملل انجام شده است.

آقای مک مستر در مصاحبه با شبکه خبری ای بی سی همچنین گفت، ممکن است ایران به مفاد برجام عمل کرده باشد، اما از دید آمریکا نظام راستی آزمائی آن توافق یا از اساس مشکل داشته، و یا بخوبی عمل نکرده است.

ژنرال مک مستر گفت: «همانطور که پرزیدنت گفته است این بدترین توافق در تاریخ است. جمهوری اسلامی ایران از تمام منافع حاصل از آن استفاده کرده، و ما معتقدیم ساختار راستی آزمایی این توافق و عملکرد آن در این مدت بسیار ضعیف عمل کرده است.»

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: «برای مثال، می دانیم که تهران بیش از اندازه مقرر شده در توافق آب سنگین داشت، و بازرسان آژانس بین المللی اتمی در ابتدا متوجه این مسئله نشده بودند. اما دو موضوع مهم دیگر هم در این رابطه وجود دارد؛ نخست باید از این امر اطمینان حاصل کنیم که این توافق تبدیل به پوششی برای ایران جهت تولید مخفیانه تسلیحات اتمی نشود. دوم، تحرکات دخالت های نظامی ایران در منطقه خاورمیانه اقدامات بی ثبات کننده ای است که نتایج و عواقب بسیاری از لحاظ سیاسی و از نظر زیر پا گذاشتن حقوق انسان ها داشته است.»

ژنرال مک مستر در توضیح بیشتر گفت: «دخالت نظامی آشکار ایران در جنگ داخلی سوریه در پنج سال اخیر در راستای اقدامات گروه های تروریستی و جهادی ست که باعث ضعیف تر شدن کشورهای عرب منطقه شده است و تهران با فراغ بال از شبه نظامیان وابسته خود در کشورهای عرب در سراسر منطقه برای تحت فشار گذاشتن نظام های سیاسی آن کشورها و تهدید همسایگان آنان استفاده می کند. این رفتارهای مخرب همه در سایه برجام انجام می شود، و باید با آن مقابله کرد.»

آقای مک مستر افزود از لحاظ نظام راستی آزمائی، توافق اتمی جامعه بین الملل با ایران شبیه به قراردادها و توافق هائی ست که با کره شمالی در مورد برنامه اتمی آن کشور آن هم طی یک دوره پانزده ساله حاصل شده بود.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «می دانید که ما سال ها با کره شمالی مذاکره می کردیم، و به توافق هایی هم رسیده بودیم. اما بعد از مدتی، پیونگ یانگ آن توافق را زیر پا میگذاشت. در واقع آن توافق ها و نظام حاصل از آن، وضعیتی را بوجود می آورد که به کره شمالی اجازه می داد پس از تخطی از آن به راحتی برنامه تولید بمب اتمی و موشک های بالیستیک خود را ادامه دهد.»

وی گفت آن توافق ها ضعیف بود و در نهایت به بحران وخیم کنونی در شبه جزیره کره منتهی شد.

دولت پرزیدنت ترامپ تا کنون نگاه انتقادی به توافق هسته ای داشته است. دونالد ترامپ نیز با وجود اینکه سه بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده، اعلام کرده است که ایران روح برجام را نقض کرده است.

چند روز پیش از این سخنان آقای مک مستر، رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده که به بریتانیا سفر کرده بود نیز در یک نشست خبری مشترک با همتای بریتانیایی خود، گفت جمهوری اسلامی ایران به روشنی انتظارات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را برآورده نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG