لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۳

دیدبان حقوق بشر: داعش به تجاوز جنسی سازمان یافته به اسیران ایزدی ادامه می‌دهد


اردوگاه ایزدی ها
اردوگاه ایزدی ها

سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارش تازه خود می‌گوید گروه موسوم به دولت اسلامی کماکان به آزار، تجاوز و خشونت‌های جنسی درمورد اقلیت ایزدی در عراق ادامه می‌دهد.

در این گزارش آمده است که گروه داعش با محاصره منطقه سنجار، هزاران تن از اعضای اقلیت ایزدی را مجبور به فرار از منطقه کرده است و در همان حال زنان و کودکان را از خانواده خود جدا کرده، و با انتقال آنان به سوریه به صورت برده به فروش رسانده یا مجبور به ازدواج با پیکارجویان کرده است.

دیدبان حقوق بشر می گوید این اقدام‌ها در زمره جنایت های جنگی است و می تواند جنایت علیه بشریت شمرده شود. این گزارش می گوید بسیاری از زنان و دختران هنوز پیدا نشده اند و بازماندگانی که اکنون در کردستان عراق به‌سر می برند، به درمان‌های روانی و کمک‌های دیگر نیاز دارند.

لیزل گرنت هولتس، مدیر بخش حقوق زنان در دیدبان حقوق بشر می گوید: «نیروهای داعش مرتکب تجاوز جنسی سازمان یافته، خشونت‌های جنسی، و جنایت‌های هولناک دیگر علیه دختران و زنان ایزدی شده اند.»

دیدبان حقوق بشر می‌گوید این گزارش را بر اساس اطلاعاتی که در ماه های ژانویه و فوریه در شهر دهوک گرد آورده، و نیز از راه مصاحبه با ۲۰ زن و دختر از اقلیت ایزدی که موفق به فرار شده‌اند، تهیه کرده است.

به گزارش مقام‌های کردستان و رهبران جامعه ایزدی، نیروهای داعش چندین هزار ایزدی را در استان شمالی نینوا در عراق، در ماه اوت به اسارت درآورده اند. به گفته شاهدان، آنان به‌طور منظم زنان جوان و دختران بالغ را از خانواده های شان جدا می‌کنند و به نقاط مختلف در عراق و سوریه منتقل می‌کنند.

نیمی از ۱۱ زن و ۹ دختر ایزدی -که ۲ تن از آنان دوازده ساله اند- و در فاصله سپتامبر تا ژانویه فرار کرده و با دیدبان حقوق بشر مصاحبه کرده‌اند، گفته‌اند که بارها و توسط چندین پیکارجوی داعش مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. تقریبا همه آنان گفته‌اند که بارها وادار به ازدواج اجباری و یا فروخته شده‌اند، و یا به عنوان «هدیه» دست به دست شده‌اند. این زنان و دختران همچنین شاهد تجاوز و آزار دیگران بوده اند.

همه زنان و دخترانی که با آنان مصاحبه شده، به نابسامانی‌های عاطفی حاد دچارند. بسیاری از آنان همچنان از خویشان و گاه از تمامی خانواده خود، که یا به دست داعش کشته شده یا در اسارت آنند، جدا شده‌اند. آنان می‌گویند در مدت اسارت خود بارها دست به خودکشی زده یا شاهد خودکشی کسانی بوده‌اند که نمی‌خواسته‌اند تن به ازدواج اجباری، تجاوزهای جنسی، و یا تغییر دین اجباری بدهند.

در اکتبر ۲۰۱۴، داعش در نشریه خود که دبیق نام دارد تصدیق کرد که زنان و دختران ایزدی را به عنوان «غنیمت جنگی» به پیکارجویانش داده است. در این بیانیه آمده است که اسلام رابطه جنسی با «بردگان» نامسلمان و نیز کتک زدن و فروختن آنان را مجاز می‌داند. سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید این نوشته خود گواهی دیگر بر برنامه عملیاتی سازمان یافته، گسترده و منظم داعش در قبال اسیران است.

دیدبان حقوق بشر از گروه داعش خواسته است فورا غیرنظامیانی را که در اسارت دارد آزاد کند، کودکان را به خانواده‌های‌شان برگرداند و به تجاوز جنسی و ازدواج اجباری زنان و دختران آنان پایان دهد. این سازمان از فعالان بین المللی و محلی که بر داعش نفوذ دارند خواسته است از نفوذ خود برای پایان دادن به این اقدام ها استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG