لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

پیشمرگه‌های کرد عراقی به اقلیت ایزدی آموزش نظامی می‌دهند


پیشمرگه‌های کرد عراقی به اقلیت ایزدی آموزش نظامی می‌دهند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

پیشمرگه‌های کرد عراقی در منطقه سینونی در شمال شهر موصل به داوطلبان اقلیت ایزدی آموزش نظامی می‌دهند تا بتوانند در برابر پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» از خانواده و سرزمین خود دفاع کنند.

پیر و جوان و نوجوان، نحوه استفاده از اسلحه و آرپی‌جی را یاد می گیرند، تا در برابر نیروهای داعش از خود و خانواده شان دفاع کنند.

سفیان قادر خلیل، یکی از پیشمرگه‌هایی که به ایزدی‌ها آموزش می‌دهد، می‌گوید «این تیپ شبه‌نظامیان ایزدی به فرمان رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق تشکیل شده است و اولین گروه، فعلاً مسئولیت منطقه بین خان السور تا سد حردان را به عهده دارد.» وی در ادامه افزود نیروهای آموزش دیده به مناطق مختلف اعزام می‌شوند و مسئولیت هر منطقه به یک گروه سپرده می‌شود.

عیدو علی، یکی از نیروهای پیشمرگه، نیز با بیان این که نخستین دسته‌ای که تشکیل شد، مسئولیت حفاظت از سنجار را برعهده داشت، گفت «هدف ما این است که این منطقه را از کنترل داعش به طور کامل آزاد کنیم. حاضریم جانمان را بدهیم تا سنجار و همه مناطق دیگر عراق آزاد شود.»

تابستان گذشته، پیکارجویان داعش به شهر موصل در استان نینوا حمله کردند، و اندکی بعد، مناطقی مانند شنگال (سنجار)، که ساکنانش عمدتاً عضو اقلیت ایزدی هستند، را به تصرف خود در آوردند و زنان و کودکان را به اسارت بردند. دیگر ساکنان شنگال در مناطق مختلف عراق آواره شدند، و بعضی هم از سوریه سر در آوردند.

جمعیت ایزدی‌های عراق پیش از حمله پیکارجویان گروه افراطی دولت اسلامی، چند صد هزار نفر برآورد می‌شد. داعش که ایزدیان را «شیطان پرست» می‌داند، تا کنون هزاران نفر از آنها را کشته است.

یک عضو اقلیت ایزدی که نخواست نامش را بگوید، به خبرنگار رویترز گفت «داعش زنان و کودکان ما را به اسیری برد، آنها برادرم، چهار تا از زن‌های فامیل، مادر بزرگم، و حتی بچه‌های نوزاد را بردند. ما داوطلب شدیم تا از خاکمان و از حرمت ایزدی‌ها دفاع کنیم.»

به گفته او، «پیشمرگه‌ها به ما آموزش نظامی دادند و به خواست خدا، سنجار را پس می‌گیریم و به خانه‌هایمان بر می‌گردیم.»

ماه گذشته یک گور دسته جمعی در منطقه سینونی در استان نینوا کشف شد و بقایای ده‌ها زن و مرد و کودک، که یا به ضرب گلوله یا با ضربات چاقو کشته شده بودند، در آن پیدا شد.

XS
SM
MD
LG