لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۸

امید ایزدی‌ها به جامعه جهانی برای شکست داعش


عراقی های ایزدی، در کمپ نوروز در سوریه، به دنبال لباس های مناسب برای خود که یک گروه خیریه فراهم کرده است
عراقی های ایزدی، در کمپ نوروز در سوریه، به دنبال لباس های مناسب برای خود که یک گروه خیریه فراهم کرده است

پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» ۲۰۰ نفر از ایزدی‌های عراقی که در اسارت آنها بودند را حدود دو هفته پیش آزاد کردند. بیشتر آزاد شدگان کهنسال و از نظر جسمی ناتوان هستند.

اسکات باب خبرنگار صدای آمریکا در گزارشی در همین زمینه می‌نویسد، اردوگاه بدره در ۴۰ کیلومتری شمال موصل مسکن موقتی ۱۵ هزار ایزدی است که حملات گروه افراطی داعش آنها را از خانه‌های خود فراری داده است.

خلف و دخترش عاصمه دو نفر از ۲۰۰ نفری هستند که از اسارت داعش آزاد شده و اکنون در این اردوگاه به سر می‌برند. خلف می‌گوید دخترش هدف تیراندازی قرار گرفت و آجر به سرش کوبیده شد.

این پناهنده ایزدی در مورد دخترش می‌گوید «با خودش حرف می‌زند و کسی نمی‌فهمد که چه می‌گوید. کاش کسی او را برای معالجه به کشور دیگری می برد. من خسته شده‌ام.»

به گفته خلف، بدتر از همه این که او از بقیه خانواده‌اش که هنوز در اسارت داعش هستند خبر ندارد: «از خدا می‌خواهم قصاصشان کند. بچه‌های من هنوز در دست آنها هستند، ۱۷ نفر از خانواده من. ما فقیر و بی پناهیم. نمی‌توانیم کاری بکنیم.»

فرمان داویش علی نیز یکی از دویست نفری است که به تازگی آزاد شده است. او خارج از اردوگاه با بستگانش زندگی می‌کند.

علی می‌گوید «آنها (پیکارجویان داعش) کارهای بد و پلیدی انجام دادند. تصورش را نمی‌توانید بکنید. کسی دختر، زن یا خواهر شما را غصب کند. هیچ چیزی از این بدتر نیست.»

او نیز مانند سایرین امیدی ندارد، مگر آن که جامعه جهانی کاری انجام دهد. و در ادامه می‌گوید «ما امیدواریم آنها (جامعه جهانی) منطقه ما را آزاد کنند، و مردم ما از دست این دولت اسلامی خلاص شوند.»

هنوز هزاران نفر در اسارت پیکارجویان افراطی گروه دولت اسلامی هستند و جان آنها در خطر است.

XS
SM
MD
LG