لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

بازداشت سه شهروند در سروآباد و بازگشایی پرونده مجتبی رحیمی پس از «عفو» این روزنامه‌نگار در قزوین


بازداشت، زندان، حبس، میله‌های زندان
بازداشت، زندان، حبس، میله‌های زندان

هم‌زمان با افزایش فشارهای حکومتی بر زنان و سرکوب حق پوشش اختیاری آنها، منابع خبری و حقوق بشری از ادامه بازداشت سه شهروند در سروآباد کردستان و بازگشایی پرونده یک روزنامه‌نگار مشمول «عفو» در قزوین خبر می‌دهند.

بنا بر گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین، سه شهروند به نام‌های امید شهداد، علی حسینی، و عمر حسینی در سروآباد، یکی از شهرستان‌های استان کردستان در غرب ایران، به دست مقامات اطلاعاتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، این سه شهروند اهل روستای «دیوزناو» در سروآباد «بدون ارائه حکم قضایی» در خانه‌های خود بازداشت شده و به مکانی نامعلوم انتقال یافته‌اند و از علت بازداشت و اتهامات آنها اطلاعی در دست نیست.

همچنین مجتبی رحیمی، روزنامه‌نگاری که در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بازداشت و پس از مدتی با عنوان «عفو» آزاد شده بود، خبر داده که پرونده‌اش دوباره به جریان افتاده است.

این روزنامه‌نگار با انتشار تصویری از احضاریه‌ای که روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین از شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو قزوین دریافت کرده، در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرده که باید «با اتهامات اجتماع و تبانی و نشر اکاذیب» دوباره به دادگاه برود.

مجتبی رحیمی، خبرنگار سیاسی، یکی از ده‌ها روزنامه‌نگاری بود که در سال ۱۴۰۱ و هم‌زمان با اعتراضات سراسری پس از انتشار توییت‌هایی درباره کشته شدن چند معترض در داخل و اطراف زادگاهش، در خانه‌اش در قزوین بازداشت شد.

علاوه بر بازداشت شهروندان و به جریان افتادن پرونده‌های پیشین فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران، فشار مقامات قضایی جمهوری اسلامی بر زندانیان سیاسی نیز افزایش یافته است.

بر اساس گزارش پیشین، مقامات قضایی جمهوری اسلامی برای فاطمه سپهری، زندانی سیاسی در زندان وکیل‌آباد مشهد، جلسه‌ای مجازی با حضور یک «بازجو روانشناس» ترتیب داده‌اند که موجب شده حال او «بسیار بد» شود و به بهداری زندان انتقال یابد.

همچنین، در پی انتقال سعید مدنی به زندان دماوند، خانواده خانواده این زندانی سیاسی در نامه‌ای سرگشاده ضمن اعلام نگرانی از سلامت او، اعلام کرده‌اند که «تبعید» این جامعه‌شناس «حاصل جلسه شورای مشورتی قوه قضاییه با حضور رئیس این قوه»، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای بوده است.

XS
SM
MD
LG