لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۶

تأکید توماج صالحی بر «غیرقانونی» بودن دادگاه: محاکمه «به خواست نهادهای اطلاعاتی» است


توماج صالحی
توماج صالحی

جلسه رسیدگی به اتهامات توماج صالحی، خواننده معترض، مرتبط با پرونده سال ۱۴۰۱ او، روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان با افزوده شدن دو اتهام «اجتماع و تبانی، و معاونت در بغی» برگزار شد.

توماج صالحی با رد اتهامات وارده و «غیرقانونی» دانستن این دادگاه، می‌گوید که محاکمه‌اش «نه بر اساس قانون، بلکه به خواست نهادهای اطلاعاتی» صورت گرفته است.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری و یکی از وکلای توماج صالحی، با اعلام این خبر در شبکه اجتماعی ایکس، گفت که شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان در این پرونده «تیر سال گذشته رأی صادر کرده بود» اما «پس از فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور» رأی صادره «نقض» شد و برای رسیدگی مجدد، پرونده «به دادگاه بدوی بازگشته بود.»

وکیل توماج صالحی اضافه کرد: «در این جلسه با نظر قضات دادگاه انقلاب به اتهامات قبلی، دو اتهام اجتماع و تبانی و معاونت در بغی نیز اضافه شده بود.»

بر اساس پیامی از توماج صالحی که در توسط ادمین در حساب ایکس این زندانی سیاسی منتشر شده، او روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین تأکید کرده است: «اتهامات بی‌پایه و اساسی که به من زده شده و بازداشت من از نهم آبان ۱۴۰۲ و ادامه این بازداشت غیرقانونی مهر تأیید بر این است که بازداشت و محاکمه من نه بر اساس قانون بلکه به خواست نهادهای اطلاعاتی است.»

مصطفی نیلی همچنین گفت که در این جلسه دادگاه، «پس ازدفاع مختصر توماج»، او به همراه امیر رئیسیان دیگر وکیل این هنرمند زندانی، از موکلشان دفاع کردند.

وکیل توماج صالحی همچنین تأکید کرد که «با توجه به اخذ دفاع آخر»، باید «منتظر تصمیم قضات شعبه و ابلاغ رأی باشیم.»

ساعاتی قبل، یه وان ری، نماینده پارلمان آلمان که کفالت سیاسی توماج صالحی را بر عهده گرفته، خواستار آزادی این رپر معترض شده و گفته بود: «امروز دادگاه توماج است. من به یاد او هستم و خواستار آزادی‌اش هستم. من از به مرکز توجه کشاندن جنایات رژیم ایران خسته نخواهم شد. نحوه برخورد آنها با زندانیان سیاسی بی‌گناه را فراموش نمی‌کنم. رژیم حتی ابتدایی‌ترین حقوق بشر را رعایت نمی‌کند. من به افزایش آگاهی بین‌المللی درباره توماج و ظلمی که در حق او می‌شود ادامه خواهم داد. پشتیبانی من تا زمانی که توماج آزاد نشود تمام نخواهد شد.»

امیر رئیسیان، دیگر وکیل توماج صالحی نیز، پیش از این درباره آخرین وضعیت پرونده موکل خود گفته بود: «پرونده مربوط به سال ۱۴۰۱ توماج صالحی به دیوان عالی کشور رفته بود. این مرجع قضایی، حکم دادگاه انقلاب اصفهان را نقض کرد، و سایر اتهامات آقای صالحی را مشمول عفو دانست، و همچنین تاکید کرد که مجازات‌های در نظر گرفته شده برای توماج صالحی، بیش از مجازات‌های قانونی است.»

به گفته امیر رئیسیان، دیوان عالی کشور همچنین تاکید کرد که دو فقره از اتهامات توماج صالحی باید حذف شود و پرونده را به دادگاه انقلاب اسلامی ارجاع داد، ولی این شعبه رسیدگی کننده، پرونده را به منظور افزایش اتهامات، به دادسرای اصفهان بازگرداند.

این وکیل دادگستری افزود که در نهایت، دادسرا علاوه بر تکرار تمام اتهامات پیشین علیه توماج صالحی در پرونده سال ۱۴۰۱، حتی اتهاماتی که برایش رای برائت صادر شده بود، دو اتهام جدید شامل «معاونت در بغی» و «اجتماع و تبانی به قصد امنیت ملی» را نیز به پرونده این رپ‌خوان معترض اضافه کرد.

توماج صالحی
توماج صالحی

پس از حمایت توماج صالحی از اعتراضات سراسری اخیر، در مجموع، سه پرونده قضایی علیه او تشکیل شده است. یکی از این پرونده‌ها مربوط به سال ۱۴۰۱، و دو پرونده دیگر پس از آزادی موقت این رپ‌خوان جوان تشکیل شده است.

توماج صالحی در فاصله کوتاهی پس از آزادی موقت با سپردن وثیقه، روز نهم آذر سال قبل، به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی»، مجددا بازداشت و به زندان دستگرد اصفهان منتقل شد.

او اخیرا به به دلیل انتشار یکی از ویدئوهایی خود علیه ضابطین قضایی در شبکه‌های اجتماعی، در یکی از پرونده‌های خود به یک سال زندان محکوم شد. دادگاه دیگری درباره اتهامات «نشر اکاذیب ازطریق سامانه‌های رایانه‌ای» و «تشویق به اعمال خشونت‌آمیز از طریق سامانه‌های رایانه‌ای» علیه این رپ‌خوان معترض در جریان است.

آقای صالحی که در حال حاضر در زندان دستگرد اصفهان به سر می‌برد، در پیامی نوروزی، با شادبا‌ش سال نو، «۵۵۲ روز مقاومت شکوهمند انقلاب زن زندگی آزادی» را گرامی داشت.

در پیام توماج صالحی که روز ۲۹ اسفند در حساب کاربری «ایکس» او توسط ادمین منتشر شد، آمده است: «گرمای دستانی که به یادم نهال کاشتند و دستانی که یاد من را بر دیوار‌های شهر زنده نگه داشتند را بر سینه‌ام حس می‌کنم، صدای کسانی که شب یلدا و زادروزم را تبریک گفتند و یا برای آزادی‌ام فریاد کشیدند هنوز هر روز روحم را جلا می‌دهد.»

او همچنین تأکید کرد: «من این جا تنها نیستم، چرا که تنهایم نگذاشتید، من این جا در کنار شما به یاد روزهای شادتر از امروزمان و به امید آینده‌های روشن‌تر از همه این سال‌هایمان، سال نو را با لبخند غرور و افتخار جشن می‌گیرم و همچنان همراه با شما مقاومت می‌کنم.»

توماج صالحی در پایان این پیام گفت: «نوروزتان فرخنده، زنده باد ۵۵۲ روز مقاومت شکوهمند انقلاب زن زندگی آزادی.»

نصیر مشکوری، نویسنده و منتقد موسیقی، درباره توماج صالحی به صدای آمریکا می‌گوید: «او پیش از این که یک هنرمند هیپ‌هاپ باشد، یک کنشگر مدنی و یک انقلابی است، و حتی پیش از اینکه جنبش زن زندگی آزادی به صورت انقلابی شکل بگیرد، در صحنه فعال بود.»

آقای مشکوری می‌افزاید: «توماج یکی دو‌ سال پیش از اعتراضات سراسری، مطالبی را در آثارش بیان می‌کرد که ما هنوز به صورت علنی در جامعه نمی‌دیدیم، یعنی بیان نقدهای اعتراضی در فرم انقلابی، بی‌پروا و بدون هیچ سانسوری در آثارش مطرح می‌شد. جسارت توماج به‌گونه‌ای بود که حتی برخی از هنرمندان هیپ هاپ به او می‌خندیدند، می‌گفتند که حکومتی است یا می‌خواهد مطرح شود.»

این منتقد موسیقی می‌گوید: «توماج صالحی در ادامه نشان داد که به خوبی از نقش خود در این مسیر آگاه است، می‌داند که چه کاری انجام می‌دهد، و با مردم همگام شد.»

نصیر مشکوری
نصیر مشکوری

به گفته نصیر مشکوری، «این رپ‌خوان جوان در ابتدا با آثارش نشان داد که در زیر سطح جامعه چه می‌گذرد و وقتی اعتراضات و نارضایتی‌ها فوران کرد، با جنبش زن زندگی آزادی همراهی کرد و به نوعی صدای این جنبش شد.»

آقای مشکوری تأکید می‌کند که عملکرد انقلابی توماج صالحی باعث اهمیت او شده است و نه بخش هنری آثارش در چهارچوب موسیقی رپ، و به همین دلیل عده زیادی آهنگ‌های او را شنیدند و بسیار مطرح شد.

این منتقد موسیقی می‌گوید: «با توجه به اینکه توماج اصلا کوتاه نیامد، در تظاهرات‌ شرکت کرد، و با شهامت در داخل کشور علیه حاکمیت سخن گفت و خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی بود، خطر بزرگی برای نظام محسوب شد و به همین دلیل دستگیرش کردند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG