لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۴

آیدا شاکرمی، خواهر نیکا شاکرمی، به دلیل «نداشتن حجاب اجباری» بازداشت شد


آیدا شاکرمی (سمت راست) در کنار خواهرش نیکا شاکرمی
آیدا شاکرمی (سمت راست) در کنار خواهرش نیکا شاکرمی

مادر دادخواه نیکا شاکرمی اعلام کرد که دختر بزرگترش آیدا «به جرم نداشتن حجاب اجباری» از روز چهارشنبه ۲۹ فروردین بازداشت شده است.

نسرین شاکرمی روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین با اعلام خبر بازداشت آیدا شاکرمی، در روایتگر اینستاگرام نوشت: «دیروز دخترم آیدا توسط پلیس امنیت اخلاقی تهران به جرم نداشتن حجاب اجباری بازداشت شده و تا به حال در بازداشت به سر می‌برد.»

استوری نسرین شاکرمی درباره بازداشت دخترش آیدا شاکرمی به دلیل نداشتن حجاب اجباری
استوری نسرین شاکرمی درباره بازداشت دخترش آیدا شاکرمی به دلیل نداشتن حجاب اجباری

آیدا، خواهر بزرگتر نیکا شاکرمی، نوجوان معترضی است که در شهریور ۱۴۰۱ پس از حضور در اعتراضات سراسری در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، به دست نیروهای حکومتی کشته شد.

هم‌زمان با افزایش شدید حضور نیروهای حکومتی در خیابان‌های ایران، گزارش‌هایی از موارد فزاینده نقض آزادی‌های فردی و اجتماعی شهروندان و ایجاد درگیری با زنان توسط مأموران به دلیل استفاده از پوشش اختیاری و نافرمانی مدنی در مقابل حجاب اجباری منتشر می‌شود.

همچنین، هشتگ «جنگ علیه زنان» در فضای مجازی فراگیر شده و کاربران اقدامات جمهوری اسلامی برای نقض حقوق زنان را «لشکرکشی» علیه نیمی از جمعیت ایران دانسته‌اند که به جای نمایش «قدرت»، نشانگر «ضعف» جمهوری اسلامی است.

سحر ناصری، فعال سیاسی و کنشگر حقوق بشر پیش از این به صدای آمریکا گفته که مبارزه زنان در ایران تنها علیه حجاب اجباری نیست، بلکه برای برابری و عدم تبعیض است.

XS
SM
MD
LG