لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

چهار تن از جمله سه عضو یک خانواده در مجموع به ۱۱ سال حبس محکوم شدند


چهار تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی»، از جمله سه عضو یک خانواده، در مجموع به ۱۱ سال زندان محکوم شدند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نصرالله فلاحی و دو فرزندش؛ ارغوان و اردوان، در پرونده‌ای مشترک با پروین میرآسان، دوست خانوادگی‌ آنها، به «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شده‌اند.

درباره مصادیق این اتهامات هیچ جزئیاتی منتشر نشده است.

هه‌نگاو نوشت که شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به تازگی پروین میرآسان و نصرالله فلاحی را هریک به ۴ سال حبس، ارغوان فلاحی را به دو سال زندان و اردوان فلاحی را به یک سال حبس محکوم کرده است.

بنا بر این گزارش، اردوان فلاحی، ۲۵ ساله، روز ۱۲ آبان ۱۴۰۱ در اصفهان و پدر و خواهرش، نصرالله و ارغوان، و پروین میرآسان یک روز بعد در شیراز بازداشت شدند.

پیشتر وب‌سایت «اطلس زندانیان ایران» گزارش داده بود که نصرالله فلاحی، ۶۶ ساله، به همراه ارغوان، ۲۳ ساله، هنگامی که از اصفهان به شیراز سفر کرده و مهمان پروین میرآسان بودند، روز ۱۳ آبان ۱۴۰۱ بازداشت شدند.

اردوان فلاحی پس از ۱۴ ماه و خواهرش، ارغوان، پس از ۱۶ ماه «بازداشت موقت»، در نیمه دوم سال گذشته با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شدند و با احتساب ایام بازداشت مشمول محکومیت تازه نخواهند نشد.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، پروین میرآسان، ۶۷ ساله، که در زندان اوین به سرمی‌برد، به بیماری‌های دیابت و پارکینسون مبتلا است.

نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر زندانی، در گزارشی در دی‌ماه ۱۴۰۲ پروین میرآسان و ارغوان فلاحی را از جمله ۱۹ زن زندانی سیاسی محبوس در اوین خوانده بود که بیش از یک سال در «بازداشت موقت» گذرانده‌اند.

پیشتر هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، با اشاره به بیماری‌های متعدد نصرالله فلاحی از جمله مشکلات گوارشی، درد مفاصل و آب مروارید، از عدم رسیدگی پزشکی به این زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین خبر داده بود.

بر پایه آمارهای بین‌المللی، ایران در طول ۴۴ سال گذشته به یکی از کشورهای «پر زندانی» در جهان تبدیل شده و تعداد زندانیان سه برابر ظرفیت زندان‌های جمهوری اسلامی ارزیابی شده است.

XS
SM
MD
LG