لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

پرونده‌سازی در زندان؛ مهدی مسکین‌نواز به یازده سال حبس محکوم شد


مهدی مسکین‌نواز و عسل مسکین‌نواز
مهدی مسکین‌نواز و عسل مسکین‌نواز

مهدی مسکین‌نواز، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در رابطه با پرونده‌ای که در دوران حبس برای وی گشوده شده، توسط دادگاه انقلاب تهران به یازده سال حبس محکوم شد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد آقای مسکین‌نواز بابت اتهام «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ده سال حبس و بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شده است که در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، مجازات اشد یعنی ده سال زندان در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

وی روز یکشنبه بیست فروردین ماه امسال، به همراه ده‌ها زندانی سیاسی و عقیدتی دیگر، از زندان تهران بزرگ به زندان اوین منتقل و جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات جدیدش اردیبهشت ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

مهدی مسکین‌نواز در اردیبهشت ۹۸ به دلیل «فعالیت در فضای مجازی و مدیریت یک کانال تلگرامی با مضمون براندازی» توسط نیروهای امنیتی در بندر‌انزلی بازداشت شد.

این زندانی سیاسی مشروطه‌خواه در ۱۸ آذر همان سال از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام‌های «اجتماع و تبانی، اقدام علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، و تبلیغ علیه نظام» در مجموع به ۱۳ سال و دو ماه حبس تعزیری، دو سال اقامت اجباری در فهرج کرمان، و ممنوعیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی محکوم شد.

«ارتباط با اشخاص خارج‌نشین، آموزش شعارنویسی، چگونگی فعالیت در اعتراضات خیابانی» و همچنین «بارگذاری مطالب و پست در فضای مجازی و کانال تلگرامی» به عنوان جزئیات اتهام‌های وارده به آقای مسکین‌نواز عنوان شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، آقای مسکین‌نواز که پیشتر به ۷سال و نیم حبس محکوم شده بود به دلیل اینکه ۴سال و ۴ ماه از دوران محکومیت خود را بدون مرخصی سپری کرده است، باید مشمول عفو و مختومه شدن پرونده می‌شد اما با ایراد اتهامات جدید و پرونده‌سازی در طول دوران حبس، از آزادی محروم ماند.

مهدی مسکین‌نواز، متولد ۱۳۵۸، متاهل و پدر یک دختر ۱۷ ساله است. عسل مسکین‌نواز، دختر مهدی هم اینک با «گذاشتن وثیقه» آزاد است.

یک منبع نزدیک به خانواده مهدی مسکین‌نواز اول اردیبهشت امسال به صدای آمریکا گفت اطلاعات سپاه طی تماسی با عسل مسکین‌نواز، به او گفته است که عفو شامل حالش نمی‌شود و پرونده‌اش دوباره به جریان می‌افتد. به گفته این منبع آگاه، عسل مسکین‌نواز، ۱۷ ساله، سه‌شنبه ٢٢ فروردین در شعبه ٣ دادسرای اطفال مورد بازپرسی قرار گرفت و با تعیین وکیل از سوی او مخالفت شد.

XS
SM
MD
LG