لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

یک منبع آگاه: پرونده هیراد پیربداقی بخشی از اقدام وزارت اطلاعات «در برخورد با گروه‌های دانشجویی» است


هیراد پیربداقی، فعال کارگری زندانی
هیراد پیربداقی، فعال کارگری زندانی

در حالی که هیراد پیربداقی تولد ۲۹ سالگی خود را در بند ۲۰۹ زندان اوین سپری می‌کند، یک منبع آگاه به صدای آمریکا می‌گوید بازداشت این ‌فعال کارگری بخشی از یک پروژه وزارت اطلاعات در برخورد با گروه‌های دانشجویی و دانشجویانی است که فعالیت سیاسی دارند.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نام او فاش شود در رابطه با وضعیت پرونده هیراد پیربداقی، فعال کارگری زندانی که از تاریخ ۱۵ آبان ماه در بازداشت به‌سر می‌برد گفت، با وجود پیگیری‌های خانواده، بازپرس پرونده تا به این لحظه حاضر به دیدار با خانواده این فعال کارگری زندانی نشده است و پرونده او بدون درخواست پذیرش حق وکیل و در حالی که آقای پیربداقی حتی یکبار هم نتوانسته با وکیل خود را ملاقات کند، به دادگاه ارجاع داده شده است.

او در ادامه افزود، وزارت اطلاعات با وجود پذیرش وثیقه تعیین شده ۸۰۰ میلیون تومانی از سوی هیراد پیربداقی، از آزادی او جلوگیری کرده است و این فعال کارگری را برای «توبه»، در بازجویی‌ها تحت فشار قرار داده‌ است و از او خواسته شده برای اعتراف تلویزیونی مقابل دوربین قرار بگیرد.

این منبع مطلع در گفتگوی خود با صدای آمریکا همچنین مدعی شده است که وزارت اطلاعات در نظر دارد پرونده ای مشترک با عناوین اتهامی اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام برای تعدادی از دانشجویان و فعالان از جمله هیراد پیربدافی و عسل محمدی باز کند.

این منبع مطلع همچنین با اشاره به تحصن ستاره جلالی، مادر هیراد پیربداقی در مقابل زندان اوین گفت: «مادر هیراد در اعتراض به رویه وزارت اطلاعات هر روز از صبح، پاسی از روز را در کنار زندان اوین تحصن می‌کند. مادران آبان نیز می‌‌خواستند برای حمایت در کنار او حضور پیدا کنند که با تهدید‌های وزارت اطلاعات روبرو شده‌اند.»

به گفته وی، خانم جلالی پس از بازداشت پیشین فرزند خود به بیماری ام اس مبتلا شد، در حال حاضر وضعیت جسمی او نامساعد است و استرس باعث تشدید بیماری مادر این فعال کارگری زندانی می‌شود.

هیراد پیربداقی که بیش از یک ماه است، دوران بازداشت خود را با بلاتکلیفی در بازداشت سپری می‌کند، روز شنبه ۲۰ آذر ماه وارد ۲۹ سالگی شد و برخی از کاربران توئیتر در اعتراض به تداوم بازداشت این فعال کارگری در روز تولد او با هشتگ (#FreeHirad) یک طوفان توئیتری به راه انداختند.

آرش صادقی، زندانی سیاسی سابق با انتشار تصاویری از صفحه اینستاگرام مادر هیراد پیربداقی، در توئیتر خود نوشت، امروز هیراد پیربداقی در سلول‌های بند ۲۰۹ اوین ۲۹ساله شد.

سعید دهقان، وکیل دادگستری نیز در توئیتر خود نوشت: این روند فراقضایی، محصول قوانین غیرانسانی است که باعث رقابت نهادهای امنیتی و نظامی به عنوان «ضابطان خاص دادگستری» شده است.

صفحه توئیتر جوانه‌ها نیز با استفاده از هشتگ (#FreeHirad) نوشت: «۴۳ سال است جشن تولدهایمان را پشت در زندان و بر مزار عزیزانمان برگزار میکنیم....»

زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی نیز در توئیتر خود خواستار پایان دادن به نقض حقوق شهروندی هیراد پیربداقی شد.

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان نیز که می‌گوید بهای زندگی بهتر زندان نیست در توئیتر خود نوشت: «هیرادها انسانهای شریفی هستند که تنها مطالبه شان زندگی بهتر برای مردمان این سرزمین است.»

ستاره جلالی، مادر هیراد پیربداقی نیز با انتشار تصویری در اینستاگرام خود به مناسبت تولد ۲۹ سالگی فرزندش و با اشاره به آخرین ملاقات خود با هیراد پیربداقی در روز پنجشنبه ۱۸ آذر ماه نوشت،‌ آقای پیربداقی در این ملاقات به مادر خود گفته است، روز شنبه ۲۰ آذر ماه با بازپرس پرونده دیدار خواهد داشت.

تصویری از صفحه اینستاگرام ستاره جلالی، مادر هیراد پیربداقی
تصویری از صفحه اینستاگرام ستاره جلالی، مادر هیراد پیربداقی

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است و پیشتر وزارت خارجه آمریکا در پیامی گفته بود که جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

XS
SM
MD
LG