لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

حقوق شهروندی | اعدام یک نفر در گچساران؛ انتقال یک زندانی برای اجرای حکم در زاهدان


اعدام در ایران
اعدام در ایران

گزارش‌های حقوق بشری از ایران از اعدام دست‌کم یک زندانی در گچساران، انتقال یک زندانی برای اجرای حکم اعدام در زاهدان، بازداشت و بلاتکلیفی چند فعال مدنی و سیاسی در مناطق مختلف ایران، ضبط وسایل شخصی زندانیان دوتابعیتی، و تداوم نگرانی‌ها از وضعیت زندانیان سیاسی و مدنی خبر می‌دهند.

بنا به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۵ تیر، یک زندانی متهم به «قتل» که نام او هادی مرادی اعلام شده، در زندان گچساران اعدام شده است.

هم‌زمان، منابع خبری و حقوق بشری گزارش داده‌اند که مقامات زندان زاهدان در استان سیستان و بلوچستان یک زندانی را که در رابطه با جرایم مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده، برای اجرای حکم به سلول انفرادی انتقال داده‌اند.

در گزارشی دیگر، هرانا از تداوم بلاتکلیفی احمدرضا حائری، فعال مدنی، پس از ۹ روز بازداشت در «بازداشتگاه یک نهاد امنیتی» خبر داد و نوشت او «در این مدت از حق دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده است.»

این منبع، در گزارشی دیگر از انتقال جواد سیدی، زندانی سیاسی پیشین که دوباره در جریان اعتراضات بازنشستگان در روز ۱۱ تیر بازداشت شده است، به بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد و نوشت، او از زمان بازداشت «به صورت بلاتکلیف در این بازداشتگاه به سر می‌برد.»

همچنین وب‌سایت خبری امتداد روز گذشته در گزارشی از ورود مأموران زندان اوین به اتاق‌های سالن چهار، اندرزگاه چهار این زندان در روز دوازدهم تیر خبر داد و نوشت، مقامات زندان «در اقدامی عجیب و غیرقانونی» دست‌نوشته‌ها، نامه‌های شخصی و خصوصی، عکس، نقاشی و دیگر لوازم قانونی برخی زندانیان سیاسی را با خود برده‌اند.

در این اندرزگاه سیامک نمازی و همچنین محکومان پرونده فعالان محیط زیست، از جمله مراد طاهباز، هومن جوکار، سام رجبی، امیرحسین خالقی و طاهر قدیریان نگهداری می‌شوند.

  • ابراز نگرانی سندیکاهای کارگری فرانسه از خطر جانی برای رضا شهابی و حسن سعیدی

چند سندیکای کارگری در فرانسه در بیانیه‌ای مشترک نسبت به خطر جانی برای رضا شهابی و حسن سعیدی، فعالان کارگری ایرانی در زندان، ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این بیانیه که روز سه‌شنبه ۱۴ تیر منتشر شده، تأکید شده است که این دو عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه در اعتصاب غذا به سر می‌برند و مقامات زندان آنها را از حق تماس گرفتن یا داشتن ملاقات با خانواده‌هایشان محروم کرده‌اند.

این بیانیه همچنین اضافه کرده است که محرومیت از حق تماس و ملاقات درباره سایر معلمان و سندیکالیست‌های زندانی از جمله کیوان مهتدی، آنیشا اسداللهی، ریحانه انصاری‌نژاد،‌ رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، و محمد حبیبی نیز صدق می‌کند.

XS
SM
MD
LG