لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

درخواست از جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران؛ واکنش نمایندگان پارلمان فرانسه


شش زندانی سیاسی زن در نامه‌ای از زندان اوین از جامعه جهانی خواسته‌ بودند تا به «اعدام‌های دسته‌جمعی» توسط جمهوری اسلامی ایران پایان دهند.

نمایندگان پارلمان فرانسه صدای آنها را شنیدند و در حمایت از این درخواست، حدود ۵۰ نماینده پارلمان فرانسه همزمان با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی خود از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواستند تا اعدام‌ها را متوقف کند.

لئو والتر، نماینده پارلمان و پدرخوانده نمادین امین مهدی شکراللهی، نوجوان ۱۷ ساله که در جریان اعتراضات اخیر ایران بازداشت شد و با خطر اعدام روبرو است به خبرگزاری فرانسه می‌گوید هدف از این کار دیده شدن و شنیدن صدای ایرانیان محکوم به اعدام است.

کلمنتین اوتن، نماینده دیگری که کفیل سیاسی محمدمهدی کرمی بود نیز از دیگر افرادی است که در این توفان توییتری شرکت کرده است.

این نماینده‌ها از هش‌تگ «نماینده‌های فرانسوی برای ایران» (FrenchMP4Iran#) استفاده کرده‌اند.

شش فعال سیاسی زندانی در ایران از جمله نرگس محمدی ، گلرخ ایرایی، سپیده قلیان، بهاره هدایت، نسرین جمالی و زهره سرو در نامه‌ای از زندان اوین، از جامعه خواستند تا حداکثر فشار را روی جمهوری اسلامی ایران اعمال کنند و اعدام‌ها را فورا متوقف کنند.

جمهوری اسلامی روز شنبه، ۱۶ اردیبهشت، حبیب چعب اسیود، شهروند سوئدی-ایرانی از اقلیت عرب اهواز را به اتهام «فساد فی‌الارض» اعدام کرد و حکم اعدام یوسف مهرداد و صدرالله فاضلی زارع را هم به اتهام «توهین به مقدسات» به اجرا گذاشت.

ولکر تورک، رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید از آمار «هولناک» اعدام‌ها در ایران، از مقامات جمهوری اسلامی خواست که با پیروی از الگوی اکثر کشورها مجازات اعدام را حذف یا تمامی اعدام‌ها را متوقف کنند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، دست‌کم ۲۰۹ نفر از اول ماه ژانویه تاکنون در ایران اعدام شده‌اند که بیشتر آنها به دلیل جرائم مرتبط با مواد مخدر بوده است.

XS
SM
MD
LG