لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

پولیتیکو: هشدار مقامات اطلاعاتی؛ خطر حمله حزب‌الله به منافع ایالات‌ متحده حتی در خاک آمریکا جدی است


مقامات اطلاعاتی آمریکا روز چهارشنبه درباره خطر حمله شبه‌نظامیان حزب‌الله به منافع آمریکا هشدار دادند و گفتند که این گروه نسبت به سایر گروه‌های تروریستی مانند داعش، از توانایی بیشتری برای حمله حتی در داخل خاک ایالات متحده برخوردار است.

چهار مقام آگاه به پولیتیکو گفتند که مقامات اطلاعاتی آمریکا ارزیابی می‌کنند که خطر حمله شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان به آمریکایی‌ها در خاورمیانه رو به افزایش است.

بر اساس این گزارش، حزب‌الله لبنان ممکن است ابتدا کارکنان آمریکایی را در خاورمیانه هدف قرار دهد. مقامات اطلاعاتی ایالات‌متحده در حال جمع‌آوری اطلاعاتی درباره حزب‌الله هستند که نشان‌می‌دهد ممکن است حمله به نیروهای آمریکایی یا کارکنان دیپلماتیک در خارج از کشور را بررسی کنند.

هرچند مقامات اطلاعاتی از بیان جزئیات و نوع حملاتی که حزب‌الله می‌تواند انجام دهد خودداری کردند، اما گفتند که این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی دارای توانمندی‌هایی است که سایر گروه‌های تروریستی منطقه، از آن برخوردار نیستند.

کارشناسان اطلاعاتی می‌گویند هر یک از این سناریوها ـ حمله در داخل آمریکا یا به سربازان و دیپلمات‌های خارج از کشور ـ ضربه‌ای به دولت بایدن وارد می‌کند؛ ضربه‌ای که به ضرر «جلوگیری از گسترش درگیری اسرائیل و حماس» به یک جنگ منطقه‌ای و «دور نگه‌داشتن نیروهای آمریکایی از جنگ» است.

اگر چه شورای امنیت ملی، اف‌بی‌آی و مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا از اظهارنظر درباره این گزارش پولیتیکو خودداری کردند، اما مقامات ارشد دولت بایدن پس از هفتم اکتبر آشکارا گفته‌اند که معتقدند جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن به دنبال یک جنگ منطقه‌ای گسترده یا رویارویی با ایالات متحده نیستند.

در حالی که حزب‌الله لبنان از زمان آغاز جنگ اخیر علیه حماس تاکنون از حملات بزرگ به اسرائیل یا نیروهای آمریکایی اجتناب کرده است اما این گروه سابقه هدف قرار‌دادن آمریکایی‌ها و منافع ایالات متحده در خارج از کشور را در پرونده خود دارد.

در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، دو عامل حزب‌الله مستقر در ایالات متحده ظاهرا اهداف آمریکایی و اسرائیلی را در پاناما و همچنین در شهر نیویورک زیر نظر گرفته بودند و سازمان جهاد اسلامی که بعدا بخشی از حزب‌الله شد، در سال ۱۹۸۳ به سفارت ایالات متحده در بیروت حمله کرد و ۶۳ تن را کشت.

یکی از این مقامات اطلاعاتی همچنین گفت که وزارت خارجه آمریکا در هفته‌های اخیر برای جلوگیری از هرگونه حمله به دیپلمات‌های مستقر در لبنان، سطح امنیتی سفارت آمریکا را افزایش داده است.

در پی حمله هفتم اکتبر شبه نظامیان حماس به اسرائیل، نیروهای حزب‌الله و اسرائیل نیز در مرز اسرائیل و لبنان با یکدیگر درگیر شده‌اند. در آخرین درگیری، اسرائیل روز دوشنبه به حزب‌الله در جنوب لبنان حمله کرد و یکی از فرماندهان ارشد آن را کشت.

به گزارش رویترز، حزب‌الله روز سه‌شنبه به یک پایگاه ارتش اسرائیل با پهپادهای انفجاری حمله کرد. هم حزب‌الله و هم اسرائیل گفته‌اند که نمی‌خواهند درگیری تشدید تنش شوند، اما همچنین قول داده‌اند در صورت حمله طرف مقابل، به دفاع از خود ادامه دهند.

در حالی که تاکنون تنش‌های اسرائیل و حزب‌الله عمدتا به درگیری‌های فرامرزی محدود شده است، یک مقام آمریکایی گفت این نگرانی وجود دارد که اگر اسرائیل اقدامات بیشتری برای کاهش تلفات در غزه انجام ندهد، این گروه بتواند با شدت بیشتری پاسخ دهد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا پیش از آن که راهی ابوظبی شود در یک کنفرانس مطبوعاتی در دوحه پایتخت قطر گفت: «در حال حاضر، تنش بزرگی پیش‌ روی منطقه است. این یک درگیری است که به راحتی می‌تواند شعله‌ور شود و باعث ناامنی و رنج بیشتری شود.»

مقامات ارشد اطلاعاتی در ماه‌های اخیر درباره تهدیدات حزب‌الله هشدار داده‌ و گفته‌اند که این گروه توانایی قابل‌توجهی برای انجام حملات تروریستی در خارج از کشور دارد و انگیزه آن‌ها برای حمله به آمریکا پس از حمله سال ۲۰۱۹ دولت ترامپ که منجر به کشته‌شدن قاسم سلیمانی، شد، افزایش نیز یافته است.

کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در مصاحبه‌ای گفت: «دستگیری افرادی در ایالات متحده که ادعا می‌شود با شاخه اصلی تروریستی حزب‌الله در خارج از کشور مرتبط هستند، و تلاش‌های جمع‌آوری اطلاعات و تدارکات آن‌ها، نشان‌دهنده علاقه حزب‌الله به فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده احتمالی درازمدت در این کشور است.»

XS
SM
MD
LG