لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

گزارش‌ها: حملات اسرائيل به حزب‌الله لبنان شدیدتر شده است


تشییع جنازه یک عضو حزب‌الله لبنان که در حملات اسرائیل کشته شد.
تشییع جنازه یک عضو حزب‌الله لبنان که در حملات اسرائیل کشته شد.

شش منبع آگاه به رویترز گفتند اسرائیل موج بی‌سابقه‌ای از حملات مرگبار را در سوریه آغاز کرده است که کامیون‌های باری، زیرساخت‌ها و افراد مرتبط با انتقال سلاح‌های جمهوری اسلامی ایران به نیروهای نیابتی‌اش در منطقه را هدف قرار می‌دهد.

این منابع، از جمله یک افسر اطلاعات ارتش سوریه و یک فرمانده ائتلاف منطقه‌ای حامی دمشق، گفتند که اسرائیل پس از حمله ۱۵ مهر حماس، استراتژی خود را تغییر داده است.

به گفته این منابع، اگرچه اسرائیل سال‌ها است که به اهداف مرتبط با جمهوری اسلای ایران در سوریه حمله کرده است، اما اکنون حملات هوایی مرگبارتر و زود به زودتری را به سامانه‌های دفاع هوایی و انتقال تسلیحات ایران در سوریه انجام می‌دهد.

یک فرمانده ائتلاف منطقه‌ای و دو منبع دیگر آشنا با طرز تفکر حزب‌الله گفتند که اسرائیل «قواعد بازی» ناگفته‌ای را که پیشتر در حملاتش به سوریه مشخص بود، کنار گذاشته است و به نظر می‌رسد دیگر در مورد وارد کردن تلفات سنگین به حزب‌الله در سوریه محتاط نیست.

اسرائیل سال‌ها پیش حمله به اهداف مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سوریه را آغاز کرد و به گفته منابع رویترز به نظر می‌رسید اسرائيل در صورت امکان از کشتن اعضای حزب الله در سوریه جلوگیری می‌کرد.

یک افسر اطلاعاتی منطقه‌ای گفت که اسرائیل بیم داشت که تعداد زیاد تلفات حزب‌الله باعث انتقام حزب الله لبنان علیه روستاهای اسرائیل در آن سوی مرز شود.

این افسر اطلاعاتی گفت اما در حال حاضر حملات متقابل به صورت روزانه است واسرائیل در کشتن اعضای حزب الله لبنان در سوریه کمتر احتیاط می کند و خود را کمتر محدود می‌کند.

یک افسر اطلاعاتی سوریه گفت که حملات اسرائيل به تجهیزات دفاعی در سوریه حتی پیش از اینکه نیروها بتوانند آنها را نصب کنند، صورت می‌گیرد.

فرودگاه‌های دمشق پایتخت سوریه و شمال حلب که حکومت ایران از آنها برای انتقال تسلیحات استفاده می‌کرده است، تقریبا به طور مداوم در اثر حملات از دسترس خارج شده‌اند.

در همین حال آسوشیتدپرس گزارش داد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، این هفته به خاورمیانه بازگشته‌اند و هدف آن تلاش برای مهار خشونت از طریق دیپلماسی است.

ایتالیا اعلام کرد که آمریکا و متحدانش در گروه هفت به دنبال راهی سریع برای خروج از مرحله نظامی درگیری غزه هستند.

برخی نگران هستند که جنگ جاری به جنگی همه جانبه میان نیابتی‌های ایران در منطقه و آمریکا واسرائيل تبدیل شود.

در همین حال، دادگاه بین‌المللی دادگستری این هفته جلساتی را در مورد پرونده‌ای که آفریقای جنوبی مطرح کرده و اسرائیل را به نسل‌کشی در جنگ غزه متهم کرده است برگزار خواهد کرد. اسرائيل اتهامات آفریقای جنوبی را رد کرده است.

پس از حمله تروریستی حماس به جنوب اسرائيل و کشتن حدود ۱۲۰۰ نفر و گروگان گرفتن حدود ۲۴۰ نفر، اسرائيل حمله گسترده‌ای را به غزه آغاز کرد تا حماس را ریشه کن کند.

گروه‌های مسلح فلسطینی با زمین گذاشتن سلاح در ازای توقف عملیات نظامی اسرائيل موافقت نکرده‌اند. تاکنون طبق آمار مقامات غزه تحت کنترل حماس، حدود ۲۳هزار نفر در غزه بر اثر اسرائيل کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG