لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

فرمانده نیروی هوایی حزب‌الله در جنوب لبنان به دنبال حمله هوایی اسرائیل کشته شد


مراسم تشییع جنازه وسام طویل، فرمانده ارشد حزب‌الله لبنان
مراسم تشییع جنازه وسام طویل، فرمانده ارشد حزب‌الله لبنان

یکی دیگر از فرماندهان ارشد گروه حزب‌الله لبنان که مسئول ده‌ها حمله پهپادی به شمال اسرائیل در ماه‌های اخیر، از جمله حمله روز سه‌شنبه ۱۹ دی، به مقر فرماندهی ارتش اسرائیل در شهر شمالی صفد بود، در یک حمله هوایی آن کشور در جنوب لبنان کشته شد.

«تایمز اسرائیل» گزارش داد که خودروی حامل علی‌حسین برجی، فرمانده نیروی هوایی حزب‌الله در جنوب لبنان، پیش از مراسم تشییع جنازه وسام طویل، فرمانده ارشد حزب‌الله که روز دوشنبه ۱۸ دی کشته شده بود، در «خربة سلم» هدف قرار گرفت و او کشته شد.

حزب‌الله لبنان، گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی، روزسه‌شنبه با پهپاد به یک پایگاه ارتش اسرائیل حمله کرد و این اقدام را بخشی از واکنش خود به «ترورهای اخیر اسرائیل در لبنان» خواند.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل بدون اشاره به مکان دقیق حمله گفت که یک پایگاه در شمال در یک حمله هوایی هدف قرار گرفت که خسارت یا تلفات جانی به دنبال نداشت.

تنش‌ها میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان از زمان حمله حماس به اسرايیل در روز ۱۵ مهر، افزایش یافته و ده‌ها هزار تن را ناگزیر به فرار از دو طرف مرز لبنان و اسرائیل کرده است.

تبادل آتش بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان در شرایطی ادامه دارد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در تلاش برای یافتن راه‌های جلوگیری از گسترش جنگ اسرائیل و حماس به منطقه سفر کرده بودند.

نعیم قاسم، معاون رهبر حزب‌الله لبنان، در یک سخنرانی تلویزیونی عنوان کرد که این گر‌وه نمی‌خواهد جنگ را گسترش دهد و افزود که اگر اسرائیل آن را گسترش دهد، «واکنش حداکثری» برای بازدارندگی اسرائیل، اجتناب‌ناپذیر است.

در پی ترور صالح العاروری، از رهبران ارشد حماس، در جنوب بیروت، تنش‌ها بین حزب‌الله لبنان و اسرائیل شدت گرفته است. در حالی که این دو گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی، اسرائیل را متهم به انجام این ترور کرده‌اند، این کشور کشته شدن صالح العاروری را تأیید یا تکذیب نکرده است.

کندیس آردیل، سخنگوی نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد در لبنان، گفت: «ما در چند روز گذشته شاهد حملات بیشتری بوده‌ایم که روند نگران‌کننده‌ای را طی می‌کند.»

در این حال، ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور به اهداف حزب‌الله در روستای مرزی کفار کیلا و یک جوخه پهپادی متعلق به این گروه در نقطه‌ای دیگر در جنوب لبنان حمله کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG