لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

آمریکا محدودیت ورود مسافر به کشور را بر می‌دارد؛ جزئیاتی از مقررات جدید


فرودگاه بین المللی سالت‌لیک‌سیتی در آمریکا - آرشیو
فرودگاه بین المللی سالت‌لیک‌سیتی در آمریکا - آرشیو

یک سال و نیم پیش و بعد از شیوع همه‌گیری کرونا،‌ ایالات متحده مرزهای خود را به روی مسافران بین‌المللی بخصوص از کانون‌های کرونا و سویه‌های جدید آن از کشورهایی از جمله برزیل، چین، هند، آفریقای جنوبی، بریتانیا، و بسیاری از کشورهای اروپایی بست. اکنون آمریکا قصد دارد به زودی این محدودیت‌ها را با توجه به شرایط واکسیناسیون خیلی از این کشورها تغییر دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، از روز دوشنبه ۸ نوامبر مصادف با ۱۷ آبان، ممنوعیت سفر از این کشورهای تعیین‌ شده پایان خواهد یافت. ایالات متحده اجازه ورود مسافران بین المللی که واکسینه شده اند را به غیر از چند استثنا، خواهد داد.

ایالات متحده همچنین مرزهای زمینی با کانادا و مکزیک را برای افراد واکسینه‌شده باز می‌کند. بیشتر سفرها از کانادا و مکزیک به آمریکا زمینی است.

در زیر به چند سوال در مورد تغییراتی که در سفرهای بین المللی بوجود آمده، پاسخ داده شده است:

چرا این تغییرات داده می شود؟

هدف بازگرداندن سفرها به حالت عادی و در عین حال محدود کردن شیوع کووید-۱۹ است. فعالان صنعت گردشگری و کشورهای اروپایی، مدت ها است که آمریکا را تحت فشار گذاشته‌اند تا محدودیت‌های مسافرتی خود را تغییر دهد.

الزامات اصلی چیست؟

تمام اتباع خارجی بزرگسال که به آمریکا سفر می کنند باید قبل پرواز کاملاً واکسینه شده باشند. آنها همینطور، مانند گذشته، باید مدارکی مبنی بر منفی بودن تست کرونا که طی کمتر از ۷۲ ساعت پیش از عزیمت به ایالات متحده انجام شده را نشان دهند.

آیا همه باید واکسینه شده باشند؟

بله، به استثنای برخی موارد. کودکان زیر ۱۸ سال نیازی به واکسینه شدن ندارند، ولی باید تست کرونا را پیش از سفر انجام داده باشند. کودکان زیر ۲ سال از تست کرونا معاف هستند.

در مورد بزرگسالانی که واکسینه نشده‌اند چطور؟

از آنجایی که نیمی از جهان هنوز واکسینه نشده است و توزیع واکسن بیشتر به سمت کشورهای ثروتمند سوق پیدا کرده، دولت بایدن برای افرادی که در کشورهایی زندگی می‌کنند که واکسن کمیاب است، راه حلی ایجاد کرده است. این فهرست شامل حدود ۵۰ کشور است که کمتر از ۱۰ درصد از جمعیت آنها واکسینه شده اند.

مسافران از این کشورهای برای آمدن به ایالات متحده نیاز به مجوز دارند و علت سفر آنها تنها گردشگری یا تجارت نمی تواند باشد.

دولت آمریکا می گوید تنها به دلایل انسانی یا اضطراری مثل موارد اورژانس پزشکی، به مسافران بین المللی که واکسینه نشده‌اند اجازه ورود به کشور را خواهد داد. این استثناء‌ها «بسیار محدود» خواهند بود و به تایید مرکز کنترل و پیشگیری بیماری یا اسناد پزشکی لازم نیاز دارند.

برای شهروندان آمریکایی چطور؟

آمریکایی‌هایی که واکسینه نشده‌اند برای سفرهای بین‌المللی باید یک روز قبل از پرواز تست کرونا بدهند. و آنهایی که واکسینه شده‌اند کمتر از ۷۲ ساعت باید تست‌شان منفی شده باشد. برای پرواز های داخلی آمریکا، مسافران نیازی به تست کرونا ندارند.

چه کسی قرار است قوانین واکسن را به اجرا در آورد؟

این کار را خطوط هوایی انجام می دهند. آنها باید مدارک و سوابق واکسیناسیون را تایید کنند و آنها را با پاسپورت و کارت شناسایی مطابقت دهند، و اگر این کار را انجام ندهند احتمال دارد که تا حدود ۳۵ هزار دلار برای هر تخلف جریمه شوند. خطوط هوایی همچنین اطلاعات مسافران را برای ردیابی تماس جمع اوری می‌کنند. کارکنان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری نیز ممکن است مسافران را بدون ترتیب و نقشه قبلی چک کنند.

کدام واکسن‌ها به شما اجازه ورود به آمریکا را می‌دهد؟

بیشتر واکسن ها ولی نه همه. تمام واکسن‌های کرونایی که برای استفاده اضطراری توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شده‌اند قابل قبول هستند؛ که شامل واکسن های فایزر، مدرنا، جانسون اند جانسون در آمریکا و واکسن هایی که در بیشتر کشورهای خارجی از آنها استفاده می شود، مثل آسترازنکا، و واکسن چینی سینووک است.

در حال حاضر واکسن روسی اسپاتنیک که در ۷۰ کشور استفاده شده، برای ورود به آمریکا مجاز نیست. سازمان بهداشت جهانی در حال بررسی این واکسن است ولی هنوز آن را تایید نکرده ‌است.

اگر از مکزیک و کانادا با اتومبیل یا با کشتی سفر کنید چطور؟

سفرهای زمینی تا کنون تنها برای سفرهای «ضروری» باز بوده است. اکنون هر کسی که واکسینه شده باشد می تواند با نشان دادن مدارک واکسیناسیون از مرز زمینی عبور کند. کودکان از این شرط معاف هستند.

XS
SM
MD
LG