لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

روسیه نتایج واکسن تک دزی «اسپوتنیک لایت» را در مجله پزشکی «لنست» منتشر کرد


نتایج آزمایش‌های فاز اول و دوم واکسن تک دزی «اسپوتنیک لایت» روسیه در مجله «لنست» منتشر شده است و نشان می‌دهد این واکسن قادر به ایجاد واکنش ایمنی قوی به ویژه در افرادی است که قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

این واکسن، نسخه تک دز واکسن دو دزی «اسپوتنیک وی» است. اسپوتنیک وی، در روسیه به صورت گسترده استفاده می‌شود و ۳۱۳ هزار و ۶۰۰ دز از آن نیز به ایران صادر شده است.

دانشمندان مؤسسه «گامالیا» که تولیدکننده واکسن اسپوتنیک است، واکسن تک دزی اسپوتنیک لایت را بر روی ۱۱۰ داوطلب ۱۸ تا ۵۹ ساله در سن پیترزبورگ که در ماه ژانویه واکسن زده بودند آزمایش کردند.

نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد آنتی‌بادی خنثی‌کننده در برابر انواع اصلی ویروس کرونا کاهشی جزئی داشته، اما از لحاظ آماری قابل توجه بوده است. در حال حاضر، روسیه با شیوع گونه دلتا ویروس کرونا دست به گریبان است.

روسیه پیشتر گفته بود اسپوتنیک لایت سه ماه پس از تزریق ۷۰ درصد اثربخشی را در برابر گونه دلتا نشان داده است.

بر اساس مطالعه انجام شده، این واکسن نه تنها برای واکسیناسیون عمومی بلکه برای واکسیناسیون افرادی که پیشتر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و همینطور به عنوان دز اضافی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

با افزایش موارد ابتلا در روسیه، وزارت بهداشت این کشور تزریق واکسن اسپوتنیک لایت را برای واکسیناسیون مجدد توصیه کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کرملین بعدا اعلام کرد اسپوتنیک لایت یک واکسن مستقل است، اما در برخی از مناطق این واکسن تنها به کسانی تزریق شده که آنتی‌بادی ضدکرونا دارند.

واکسن دو دزی اسپوتنیک هنوز در انتظار مجوز مصرف اضطراری سازمان بهداشت جهانی است. این نهاد بین‌المللی چندی پیش در بیانیه‌ای گفت که هنوز در حال بررسی داده‌های مرتبط با این واکسن و سایت‌های مختلف تولیدکننده آن است.

XS
SM
MD
LG