لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

حوثی‌ها مدعی شدند شش عملیات در دریای سرخ و اقیانوس هند انجام داده‌اند


سخنگوی نظامی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در یمن روز شنبه، ۱۲ خرداد از انجام شش عملیات از جمله هدف قرار دادن یک ناو هواپیمابر آمریکایی، یک ناوشکن آمریکایی و سه کشتی در دریای سرخ و اقیانوس هند خبر داد.

شبه‌نظامیان حوثی ماه‌ها است که‌ به کشتی‌ها در دریای سرخ حمله می‌کنند و می‌گویند هدفشان از این حملات، همبستگی با فلسطینی‌های غزه است.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی این گروه گفت که ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» را در شمال دریای سرخ با تعدادی موشک و پهپاد هدف قرار داده است و اینکه این، دومین عملیات هدف‌گیری علیه این ناو طی ۲۴ ساعت گذشته بود.

او افزود که سایر عملیات‌ها شامل حمله به یک ناوشکن آمریکایی و کشتی «ابلیانی» در دریای سرخ و همچنین کشتی «مِینا» بود که دو بار در دریای سرخ و در دریای عرب هدف قرار گرفته است.

حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران روز جمعه، یازدهم خرداد تهدید کردند که در پاسخ به حملات مشترک آمریکا و بریتانیا به مواضعشان، حملات به کشتی‌های دریای سرخ را تشدید خواهند کرد.

سخنگوی نیروهای نظامی حوثی‌ها روز ‌گذشته نیز ادعا کرده بود که به ناو هواپیمابر آیزنهاور آمریکا در دریای سرخ حمله کرده‌اند ولی‌ یک مقام دفاعی آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که از حمله به کشتی آیزنهاور اطلاعی ندارند.

همزمان، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرد که حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران یک پهپاد را به سمت دریای سرخ پرتاب کردند و افزود که هیچ آسیب یا خسارتی از سوی کشتی‌های آمریکایی، ائتلاف یا کشتی‌های تجاری گزارش نشده است.

سنتکام همچنین گفت که دو موشک بالستیک ضد کشتی از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سمت خلیج عدن پرتاب شده است ولی هیچ تلفات یا خسارتی توسط کشتی‌های ایالات متحده، ائتلاف یا تجاری گزارش نشده است.

با تشدید تنش‌ها با حوثی‌ها، مقامات آمریکایی اعلام کردند که ناوگروه ضربت هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا که ماه‌ها است حملات مهمی را علیه آنها برای محافظت از کشتی‌های نظامی و تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن انجام داده است، حداقل یک ماه دیگر در منطقه باقی خواهد ماند.

شورشیان حوثی یمن با حمله‌ به کشتی‌های تجاری که از دریای سرخ عبور می‌کنند امنیت تجارت بین‌المللی و ملوانان را به خطر انداخته‌اند.

کارشناسان غربی بارها جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده‌اند که با صدور سلاح به نیروهای شورشی و غیردولتی در سراسر خاورمیانه امنیت این منطقه را به خطر انداخته است و سعی در متزلزل کردن ثبات دولت‌های دیگر دارد.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، روز نهم خرداد با انتشار گزارشی اذعان کرد که حکومت جمهوری اسلامی موشک‌های بالستیک ضدشناور «قدر» را در اختیار شورشیان حوثی یمن گذاشته است.

XS
SM
MD
LG