لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

حوثی‌ها مدعی شدند به سه کشتی در دریاهای سرخ، مدیترانه و عرب حمله کرده‌اند


گروه حوثی‌های یمن مورد حمایت جمهوری اسلامی روز جمعه اعلام کردند که به سه کشتی در دریای سرخ، دریای مدیترانه و دریای عرب حمله کرده‌اند.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که نیروهای حوثی به کشتی یانیس در دریای سرخ، کشتی اسکس در دریای مدیترانه و کشتی ام اس سی الکساندرا در دریای عرب حمله کرده‌اند.

سریع گفت: «حوثی‌ها چندین موشک به سمت کشتی اسکس در دریای مدیترانه شلیک کردند چون این کشتی تصمیم ما مبنی بر ممنوعیت ورود به بنادر فلسطین اشغالی را نقض می‌کرد.»

با این حال، فرمانده کشتی که ادعا می‌شود در دریای مدیترانه هدف قرار گرفته، اظهار داشت که هیچ نشانه‌ای از وقوع چنین حادثه‌ای مشاهده نشده است.

شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی بعد از آغاز جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه و به بهانه حمایت از فلسطینی‌ها، کشتی‌های تجاری را در آب‌های دریای سرخ هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داده‌اند.

این حملات چندین شرکت حمل و نقل دریایی را بر آن داشت تا عبور از دریای سرخ را متوقف کنند و مسیر طولانی‌تر و گران‌تر دور زدن قاره آفریقا را انتخاب کنند.

ایالات متحده آمریکا و متحدانش برای حفاظت از دریانوردی آزاد و کشتی‌های تجاری عبوری، علاوه بر اتخاذ تدابیر ویژه، مواضع حوثی‌ها را هدف قرار داده‌اند.

به دنبال حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که طی آن ۱۲۰۰ کشته و بیش از ۲۴۰ تن دیگر به گروگان گرفته شوند، اسرائیل حمله همه‌جانبه به غزه با هدف نابودی این گروه اسلامگرای تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG