لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

ناوشکن آمریکایی موشک ضد‌کشتی حوثی‌ها را بر فراز دریای سرخ منهدم کرد


ناوشکن یواس‌اس میسون. آرشیو
ناوشکن یواس‌اس میسون. آرشیو

فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت در بیانیه‌ای گفت ناوشکن یو‌اس‌اس میسون نیروی دریایی آمریکا سه روز پیش‌تر یک موشک ضد کشتی حوثی‌های یمن را بر فراز دریای سرخ منهدم کرد.

سنتکام گفت که نیروهای آمریکایی همچنین دو پهپاد را منهدم کردند.

سنتکام این خبر را در پی ادعای حوثی‌ها مبنی بر هدف‌گرفتن یک کشتی جنگی در روز دوشنبه این هفته اعلام کرد.

حوثی‌ها، روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، نیز ادعا کردند که یک کشتی به نام «دستینی» را نیز در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند.

یک مقام آمریکایی به رویترز گفت که هیچ مدرکی دال بر حمله به کشتی «دستینی» در روزهای اخیر وجود ندارد. او گفت: «گزارش‌های ما نشان می‌دهد که کشتی و خدمه در سلامت هستند و هیچ مشکلی ندارد.»

سخنگوی نظامی حوثی‌ها در یک سخنرانی تلویزیونی گفت آنها ناو یواس‌اس میسون را در دریای سرخ با تعدادی «موشک های دریایی مناسب» هدف قرار داده‌اند.

او همچنین گفت که «دستینی» را هم هدف قرار داده‌اند زیرا در اول اردیبهشت به سمت بندر ایلات اسرائیل در حرکت بود.

سخنگوی حوثی‌ها تاریخ هدف قرار دادن این دو کشتی را مشخص نکرد.

رویترز به طور مستقل نتوانست ادعای حوثی‌ها مبنی بر حمله به این کشتی و ناوشکن آمریکایی را تأیید کند.

معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه طی سخنانی در شورای امنیت، انتقال تسلیحات از سوی جمهوری اسلامی به شورشیان حوثی در یمن را «بی‌سابقه» خواند و خواستار توقف این اقدام حکومت ایران شد.

رابرت وود گفت، اگر این نهاد خواستار پایان دادن به جنگ داخلی در یمن است باید با اجماع کامل به جمهوری اسلامی هشدار دهد که دیگر نمی‌تواند «پشت حوثی‌‌ها پنهان شود» و باید فورا دست از اقدامات بی‌ثبات‌کننده خود بردارد.

او افزود: «شواهد گسترده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی با نقض تحریم‌های سازمان ملل، سلاح‌های پیشرفته از جمله موشک‌های بالستیک و کروز را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد. به همین علت شورای امنیت سازمان ملل باید جلوی نقض مداوم تحریم تسلیحاتی بایستد و اقدامات بیشتری برای مقابله ناقضان تحریم‌ها انجام دهد.»

شورشیان حوثی که تحت حمایت جمهوری اسلامی بر بخش‌هایی از خاک یمن مسلط شده‌اند، چند هفته بعد از آغاز جنگ اسرائیل با گروه تروریستی حماس، حمله به کشتی‌های تجاری بین‌المللی در آب‌های دریای سرخ و خلیج عدن را آغاز کردند.

آنها مدعی هستند که هدف از این حملاتشان، تحت فشار قرار دادن اسرائیل برای پایان دادن به جنگ با حماس در غزه است.

اداره دریانوردی ایالات متحده فروردین امسال اعلام کرد که حوثی‌ها از ماه نوامبر گذشته (آبان ۱۴۰۲)، بیش از ۵۰ بار به کشتی‌های مختلف در دریای سرخ و خلیج عدن حمله کرده‌اند، اما حملات آنها در ماه‌های گذشته به دلیل برخورد جدی نیروهای ایالات متحده و بریتانیا با آنها، به طرز قابل‌توجهی کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG