لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی مدعی حمله به سه کشتی در خلیج عدن و اقیانوس هند شدند


یک حوثی. آرشیو
یک حوثی. آرشیو

یحیی سریع، سخنگوی نظامی شورشیان حوثی یمن، پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت مدعی شد چند کشتی ‌در خلیج عدن و اقیانوس هند هدف حمله موشکی و پهپادی این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، یحیی سریع در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که حوثی‌های یمن با استفاده از چند موشک بالستیک و پهپاد دو کشتی «ام اس سی دیگو» و «ام اس سی گینا» را پنج شنبه در خلیج عدن هدف قرار دادند.

یحیی سریع افزود شورشیان حوثی همچنین کشتی «ام اس سی ویکتوریا» را در اقیانوس هند و همچنین در خلیج عدن هدف قرار داندد.

پیش از این شورشیان حوثی در تهدید تازه‌ای اعلام کرده بودند که به زودی حمله‌های خود به کشتی‌های اسرائیلی را به دریای مدیترانه گسترش خواهند داد.

گروه شبه‌نظامی اسلامگرای حوثی که با حمایت حکومت ایران بر بخشهایی از یمن تسلط دارد چند هفته بعد از آغاز جنگ میان اسرائیل و گروه «تروریستی» حماس، به بهانه حمایت از مردم غزه، حمله به کشتی‌های باری و ناوهای جنگی حاضر در دریای سرخ و خلیج عدن را آغاز کرد. حملات این گروه عمدتا با پهپاد و موشکهای بالستیک ضد کشتی انجام می‌شود اما به جز تعدادی انگشت‌شمار، بسیاری از حملات آن‌ها با شکست روبرو شده است.

حوثی‌ها طی ماه‌های اخیر علاوه بر حمله به کشتی‌های حاضر در آب‌های منطقه، در چندین نوبت حملات موشکی و پهپادی علیه بندر ایلات که حدود دو هزار کیلومتر از یمن دور است، ترتیب داده‌اند.

ایالات متحده و شرکای آن در واکنش به حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها از آبان سال ۱۴۰۲، بارها مواضع این گروه شورشی را هدف قرار داده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا از روز جمعه، ۲۷ بهمن، حوثی‌ها را به دلیل حملات‌شان به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ بار دیگر در فهرست «تروریست‌های جهانی به طور ویژه تعیین‌شده» قرار داد.


XS
SM
MD
LG