لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

خبرگزاری نزدیک به سپاه: جمهوری اسلامی «موشک بالستیک ضد کشتی» به حوثی‌ها داده است


آٰرشیو
آٰرشیو

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، با انتشار گزارشی اذعان کرد که حکومت جمهوری اسلامی موشک‌های بالستیک ضدشناور «قدر» را در اختیار شورشیان حوثی یمن گذاشته است.

در این گزارش که روز چهارشنبه ۹ خرداد منتشر شد، آمده است که موشک قدر «اولین» موشک بالستیک ضد شناور ایران بوده است.

این گزارش پس از آن منتشر می‌شود که حمله موشکی و پهپادی وسیع جمهوری اسلامی به اسرائيل ضربه قابل توجهی به وجهه تسلیحات ساخت جمهوری اسلامی زد؛ چرا که تنها تعداد بسیار کمی از موشک‌های بالستیک از سامانه‌های پدافند هوایی اسرائيل عبور کردند و به گفته ارتش اسرائيل ضربه خاصی به تاسیسات آن وارد نشد.

تسنیم در بخش دیگری از گزارش خود نوشته است که موشک «محیط» حوثی‌ها «در واقع با الگوبرداری دقیق از همان موشک قدر ضدشناور ایرانی طراحی شده است.»

شورشیان حوثی یمن با شلیک موشک‌ به کشتی‌های تجاری که از دریای سرخ عبور می‌کنند امنیت تجارت بین‌المللی و ملوانان را به خطر انداخته‌اند.

کارشناسان غربی بارها جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند که با صدور سلاح به نیروهای شورشی و غیردولتی در سراسر خاورمیانه امنیت این منطقه را به خطر انداخته است و سعی در متزلزل کردن ثبات دولت‌های دیگر دارد.

مایکل کوریلا، فرمانده ارشد ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکاِ، روز پنجشنبه دوم فروردین با حضور در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفته بود که جمهوری اسلامی ایران تامین کننده سلاح برای حوثی‌ها است و باید هزینه‌های این اقدام را بپردازد.

مایکل کوریلا در این نشست، از دولت ایالات متحده و نهادهای بین‌المللی خواست تا برای جلوگیری از ارائه تسلیحات از ایران به گروه‌های نیابتی‌ جمهوری اسلامی بیشتر تلاش کنند. او از سازمان ملل متحد هم خواست با فعال کردن ساز و کار بازرسی کشتی‌ها از قاچاق سلاح به گروه‌های خرابکار جلوگیری کند.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، اسفند گذشته یک گزارش خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه از مجهز بودن حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به موشک هایپرسونیک را رد کرده بود.

نیروهای آمریکایی در گذشته بارها محموله‌های تسلیحات ارسال شده از سوی جمهوری اسلامی به حوثی‌ها را کشف و ضبط کرده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG