لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

استقبال آمریکا از توافق مبادله زندانیان در یمن


شبه نظامیان حوثی‌ در یمن (آرشیو)
شبه نظامیان حوثی‌ در یمن (آرشیو)

آمریکا از توافق میان طرف‌های درگیر در یمن برای آزادی نزدیک به ۹۰۰ زندانی استقبال کرده است.

آدرین واتسن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «این گام مهم بر اساس فضای مثبت به وجود آمده در نتیجه آتش‌بس در یمن برداشته شده است؛ آتش‌بسی که عملاً در ۱۱ ماه گذشته جنگ را متوقف کرده است.»

این توافق روز دوشنبه پس از ۱۰ روز مذاکره در سوئیس به دست آمد. شبه‌نظامیان و نیروهای دولتی یمن در ۱۱ ماه گذشته آتش‌بس را رعایت کرده‌اند.

به گفته عبدالقادر المرتضی، رئیس هیئت حوثی، بنا بر این توافق حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران در ازای اقدام دولت یمن برای آزادسازی بیش از ۷۰۰ زندانی حوثی، ۱۸۰ زندانی را آزاد می‌کنند.

هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد، گفت دو طرف توافق کردند که در دیدار دیگری در اواخر اردیبهشت در مورد آزادسازی شمار بیشتری از زندانیان گفت‌و‌گو کنند.

گروندبرگ افزود که برای حل و فصل مناقشه‌ای که از سال ۱۳۹۳ آغاز شده است، کار بسیار بیشتری باید انجام شود. او گفت: «اگر یمن بخواهد از تلفات و خسارات ویرانگر این جنگ هشت ساله بر مردان و زنان کشور التیام پیدا کند، پایان کامل و پایدار درگیری ضروری است.»

دولت یمن و شبه نظامیان حوثی در جنگی که هشت سال ادامه داشته است و جنگ نیابتی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران قلمداد می‌شود، با هم درگیر بوده‌اند. اکنون چشم‌انداز از سرگیری روابط میان ایران و عربستان سعودی امید به پایان یافتن درگیری‌ها را افزایش داده است.

این مطلب با استفاده از گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا تهیه شده است

XS
SM
MD
LG