لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۵

شاخه نظامی حزب الله در فهرست سیاه اتحادیه اروپا


با وجود نگرانی کشورهای اتحادیه اروپا از بی ثباتی روابط با لبنان، این اتحادیه شاخه نظامی حزب الله را در فهرست سیاه گروه های تروریستی قرار داد

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا روز دوشنبه (۲۲ ژوییه) شاخه نظامی حزب الله را در فهرست سیاه گروه های تروریستی قرار داده است. این تصمیم به دلیل نگرانی های فراگیر در جهان نسبت به نقش این گروه ستیزه جو در بمب گذاری در بلغارستان و همچنین در جنگ سوریه اتخاذ شده است.

حزب الله لبنان و شاخه نظامی این گروه متحد ایران طی ماه های اخیر به دلیل نقش این جنبش قدرتمند برای اعزام هزاران ستیزه جو برای حمایت از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و مداخله در جنگ داخلی دو ساله در این کشور نگرانی اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان را برانگیخته است.

بریتانیا و هلند مدت های طولانی است که مصرانه از متحدان خود در اتحادیه اروپا خواسته بودند تا حزب الله را تحریم کنند. این کشورها به نقش حزب الله در بمب گذاری و حمله سال گذشته به شهر ساحلی بورگاس در بلغارستان اشاره کرده بودند که به کشته شدن ۵ اسرائیلی و راننده آن ها منتهی شده بود.

دولت های کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا به امروز در برابر رایزنی های واشنگتن و اسراییل برای قرار دادن نام حزب الله و شاخه نظامی آن در فهرست سیاه گروه های تروریستی خود مقاومت کرده و هشدار داده بودند که چنین اقدامی به آتش بی ثباتی و تنش ها در لبنان و خاورمیانه دامن خواهد زد.

حزب الله از سویی نقش یک حزب سیاسی را ایفا می کند و بخشی از دولت لبنان است و از سوی دیگر یک شاخه شبه نظامی و هزاران نیروی جنگنجوی مسلح دارد.

عدنان منصور، کفیل وزارت امور خارجه لبنان گفت این تصمیم «شتاب زده» بود و می تواند عاملی برای تشدید تحریم ها علیه حزب الله باشد و در نهایت سیاست لبنان را پیچیده تر کند.

این مقام لبنان به رویترز گفته است: «چنین تصمیمی حیات سیاسی آینده لبنان را، به ویژه با توجه به حساسیت های موجود در آن کشور، با موانعی روبرو خواهد کرد. ما باید به جای ایجاد مشکلات بیشتر، همبستگی و ارتباط بین احزاب لبنان را مستحکم تر کنیم.»

قرار دادن شاخه نظامی حزب الله در فهرست سیاه اتحادیه اروپا راه را برای دولت های این اتحادیه هموار می کند تا دارایی های احتمالی شاخه نظامی حزب الله را مسدود کنند.

فرانس تیمرمنز، وزیر امور خارجه هلند، در این مورد گفته است: «تصمیم امروز اتحادیه اروپا در مورد شاخه نظامی حزب الله، مسدود کردن دارایی های این گروه، و محدود کردن فعالیت های این شاخه نظامی آن، قدم مثبتی بوده است.»

اتحادیه اروپا با قرار دادن شاخه نظامی و مسلح حزب الله در فهرست گروه های تروریستی قصد داشته تا از تخریب مناسبات خود با دولت لبنان ممانعت جلوگیری کند. اما حزب الله بین شاخه نظامی خود و فعالیت های سیاسی اش تفاوتی قائل نیست.

آمال سعد قرایب که در مورد حزب الله کتابی نگاشته است، می گوید تشخیص این که این تحریم مشمول کدام بخش از حزب الله خواهد شد، شرایط را دشوار می کند. وی می گوید: «این اقدام، به جای این که یک تصمیم قضایی باشد، یک امر سیاسی است و نمی تواند پیامدهای واقعی و معنادار قضایی داشته باشد.» او می افزاید این تصمیم بیشتر یک «قدم علنی و عمومی» برای ضربه زدن به جایگاه بین المللی حزب الله بوده و بیشتر با تحولات سوریه مرتبط است تا با اقدامات بین المللی این حزب، از جمله در بلغارستان.

زیو الکین، معاون وزیر امور خارجه اسراییل ضمن استقبال از این تصمیم، نسبت به این که فقط شاخه نظامی حزب الله در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفته ابراز ناخرسندی کرده است.

الولید سوکاریه، نماینده حزب الله در مجلس لبنان گفته است این تصمیم اروپا را «رویاروی مردم این گروه در منطقه ما قرار می دهد. این اقدام تاثیری بر عملکرد حزب الله نخواهد داشت. مقاومت در خاک لبنان در جریان است، نه در اروپا. [حزب الله] یک گروه تروریستی نیست که در اروپا حمله های تروریستی انجام دهد، این اقدامات براساس آموزه های مذهبی حرام هستند.»

حزب الله تحت حمایت ایران سه دهه پیش و پس از حمله به لبنان با هدف مبارزه با اسرائیل بنیان گذارده شد و طی سال های اخیر بر نظام سیاسی بیروت نیز حاکم شده است.

دولت های اتحادیه اروپا نگران بوده اند که قرار دادن حزب الله در فهرست گروه های تروریستی مناسبات کشورهای عضو این اتحادیه با لبنان را پیچیده کند. انتظار می رود وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای وعده تداوم گفتگو با همه گروه های سیاسی لبنان و ادامه کمک های مالی به بیروت را مطرح کنند.

حماس، جنبش اسلامی فلسطینی حاکم بر نوار غزه و «پ.کا.کا»، گروه ستیزه جوی کرد ترکیه نیز در فهرست گروه های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دارند و دارایی های آن ها مسدود شده اند و این به آن معناست که فعالیت های مالی و سیاسی این گروه ها ممنوع خواهد بود.

تحریم های اتحادیه اروپا علیه حزب الله اواخر هفته جاری لازم الاجرا خواهند شد.
XS
SM
MD
LG