لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۷

برتری حزب الله در میان نیروهای درگیر در سوریه


تحلیگران سیاسی و نظامی خاورمیانه میگویند، تصمیم کشورهای غربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس دائر بر تسریع در حمل تسلیحات به مخالفان دولت سوریه، خود گواهی است بر نقش موثر حزب الله در میدان جنگ داخلی این کشور.

از زمانیکه حزب الله درمیدانهای جنگ سوریه در کنار نیروی های بشار اسد یعنی از بهار گذشته، ظاهر شدند، این نیروها در واقع سد بزرگی را در پیشروی تهاجمی شورشیان به وجود آوردند.

این نیروها سپس اقدام به باز پس گرفتن مناطق استراتژیکی چون شهر قصیر کردند شهری که در مرز سوریه – لبنان قرار دارد و یکسال در دست شورشیان بود.

تسخیر شهر قصیرچه نقطه عطف محسوب بشود یا نشود، بدون تردید برتری نظامی حزب الله با آموزشهای مطلوب و نظمی که طبعا از چندین دهه کشمکش با اسرائیل آموخته اند را نشان میدهد.

نیروهای حزب الله که باز پس گرفتن قصیر را ابتدا با نیروهای ذخیره نشانه گرفته بودند، بیدرنگ دریافتند که به واحد های ویژه و نخبه خود در این نبرد نیاز دارند زیرا مقاومت شورشیان جهادی و خارجی را نخست دستکم گرفته بودند.

نظام دفاعی شورشیان بواسطه تونلی که ساخته بودند بر این اساس بود تا بتوانند نیروهای خود را سریع جابجا کنند، تاکتیکی که نیروهای دولتی سوریه را تارومار کرده بود.

اما حزب الله که سالها در نبرد خود با اسراییلیها از همین شیوه استفاده میکرده، با آن تاکتیک بخوبی آشنا بود و راه مبارزه با آنرا نیز بخوبی میدانست.

تصمیم ارسال تسلیحات بیشتر به نیروهای ضد دولتی سوریه در دیداری در دوحه پایتخت قطر در اوائل ماه ژوئن گرفته شد، دیداری که متشکل از یازده کشور غربی و خاورمیانه تحت نام «دوستان سوریه » بود.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا نیز گفت ارسال تسلیحات به مخالفان یک نیاز فوری است و افزود گزینه دیگری بجز ارسال کمکهای بیشتر به شورشیان وجود ندارد.

در یک بیانیه مشترک کشورهایی کمک کننده اخیرا ابراز امیدواری کرده اند تا با این کمکها موازنه قدرت را در میدانهای نبرد سوریه تغییر دهند.

اما در حالیکه کشورهای حاشیه خلیج فارس شورشیان سوریه را مسلح به سلاحهای ضد تانک و موشکهای ضد هوایی میکنند، از سوی دیگر روسیه نیز با تامین سلاحهای پیشرفته و از جمله تقویت پدافند هوایی نیروهای بشار اسد، این کشمکش شدیدا بسوی یک جنگ تمام عیار نیابتی در حال حرکت است.

بنابراین در یک سو سوریه، ایران شیعه و روسیه قرار دارند و در سوی دیگر کشورهای سنی از جمله دولت عربستان سعودی، کشورهای خلیج فارس، ایالات متحده و متحدانش.

اما کارشناسان منطقه ای میگویند هیچکس در این نبرد به اندازه حزب الله که از سوی ایران حمایت می شود تاثیر عمده ای بر اوضاع ندارد. حزب الله، گروهی که از لبنان در میدانهای جنگ سوریه ظاهر شده است در واقع به جنگ جهت تازه ای داده است جنگی که تا بهار امسال بنظر میرسید کنترل آن دیگر در دست دولت سوریه نیست.

نیروهای حزب الله که از نوجوانی در مکتبی پرورش پیدا میکنند که ریشه در فرهنگ شهادت دارد باور دارند که اساسا «خدا» مبارزه آنها را تعیین و تایید میکند.

مایکل یانگ یکی از پژوهشگران لبنانی میگوید حزب الله با چنین تفکری همواره برای دست یافتن به موفقیت دست بهر کاری میزند
.
XS
SM
MD
LG