لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۱

نگرانی آمریکا از نبرد اخیر در لبنان


صیدا، سومین شهربزرگ لبنان، یکشبنه پیش صحنه زدوخوردهای شدید بود. در آنچه ناظران آن را سرریزی از مناقشه سوریه، که اینک وارد سومین سال شده است، می بینند، ارتش لبنان با پیروان مسلح احمد الاسیر، شیخ افراطی سنی، درپی حمله مهاجمان به یک پاسگاه نظامی، به نبرد پرداخت. اسیر منتقد سرسخت گروه تروریستی شیعه حزب الله لبنان است که رزمندگانی را برای حمایت از رژیم اسد به سوریه فرستاده است.

گزارش ها حاکی است جنگجویان شیخ اسیر پس از آن که سربازان درصدد بر آمدند یکی از تفنگچی های او را دستگیر کنند، به ارتش حمله کردند.

گفته شد درجریان نبرد، پیش از آن که ارتش لبنان بتواند بر اوضاع مسلط شود، ۱۷ سرباز، همراه با چندین نفر دیگر کشته شدند. آن خشونت مرگبارترین حادثه انفرادی برای ارتش لبنان ازسال ۲۰۰۷ بود.
پاتریک ونترل، مدیر دفترمطبوعاتی وزارت امورخارجه آمریکا در گفت وگو با خبرنگاران در واشنگتن، نگرانی شدید آمریکا از زدوخوردهای خشونت بار در صیدا را ابراز داشت.
او گفت: ما حملات ستیزه گران به نیروهای مسلح لبنان را که به مرگ شماری از سربازان و غیرنظامیان منجر شد به شدت محکوم می کنیم، و برپشتیبانی خود از دعوت میشل سلیمان رییس جمهوری، میقاطی نخست وزیر موقت، سعد حریری رهبر جنبش آینده و دیگر رهبران سیاسی و مذهبی از مردم به آرامش تاکید می گذاریم.
ونترل گفت :ایالات متحده برکوشش های نیروهای مسلح لبنان و نیروهای امنیتی داخلی در همکاری با رهبران سیاسی برای حفظ صلح و ثبات ارج می نهد، و تعهد خود را به ادامه تامین آموزش و تجهیزات برای کمک به نیروهای امنیتی در نقش حیاتی حفظ وحدت لبنان تجدید می کند.
ایالات متحده آمریکا از دیرباز نگران تاثیربی ثبات کننده کمپین خشونت بار رژیم اسد علیه مردم سوریه ، که همسایگان کشور را به خطرمی اندازد وبه تنش های فرقه ای در منطقه دامن می زند، بوده است.
ونترل، مدیر دفتر مطبوعاتی وزارت امورخارجه آمریکا تاکید کرد ایالات متحده به ثبات، حاکمیت واستقلال لبنان کاملا پای بند است. او گفت زمان آن است که جامعه بین المللی درکنار لبنان و رهبران مسئول کشور در دفاع از مردم لبنان، و ثبات و حاکمیت کشور، بایستد.
XS
SM
MD
LG