لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

تقویت نیروهای شورشیان سوریه در دمشق


روز سه شنبه شورشیان سوریه در کوشش جهت عقب راندن سربازان دولتی نیروهای کمکی به منطقه مهمی در دمشق فرستاده اند. نیروهای دولتی نبرد برای کنترل پایتخت و تقویت دستاوردهای رزمی در دیگر نقاط کشور را دوباره از سر گرفته اند.

به گزارش رویترز، نبرد هادر قابون، ناحیه ای در کنترل شورشیان، متمرکز شده است. سربازان روز دوشنبه درتلاش برای تحکیم کنترل خود بر دمشق، با پشتیبانی تانک وتوپخانه به آنجا حمله کرده بودند.

گزارشها حاکی است پس از ۲ سال دستاوردهای شورشیان، جریان جنگ تا حدودی به سود نیروهای اسد تغییرکرده است. آنها ماه پیش قادر شدند قابون را تصرف کنند و به تلاش برای ارتباط دادن دمشق به قرارگاه های ساحلی شدت بخشند.

رهبر سوریه در نبرد با شورشیان که اکثراً سنی هستند، از حمایت ایران و رزمندگان حزب الله لبنان برخورداربوده است. در همین حال شورشیان در نبردهای داخلی بین گروه های اسلامگرا و اعضای ارتش لیبرال تر سوریه آزاد، که غرب و برخی کشورهای عربی ازآن حمایت می کنند، درگیر شده اند.

یک سخنگوی شورشیان روز سه شنبه به رویترز گفت رزمندگان سعی دارند از پیشروی بیشتر ارتش در قابون جلوگیری کنند.

در حادثه ای جداگانه در نزدیکی مرز ترکیه در شمال، رزمندگان شورشی اسلامگرای عضو جبهه نصرت مرتبط با القاعده، با مردان مسلح کرد درگیر شدند.

گروه ناظر برحقوق بشر در سوریه گفت نبرد پس از آن آغازشد که رزمندگان نصرت به یک واحد گشتی کرد حمله کردند و یک مرد مسلح را به گروگان گرفتند.

کردها گفتند آنها در آنچه آن را یک اختلاف سرزمینی نامیدند، ۸ شبه نظامی جبهه نصرت را کشتند.

در این میان، یک مقام ائتلاف ملی سوریه در پاریس به رویترز گفت اوپوزیسیون در کوشش برای وحدت قصد دارند شورای اجرایی ۱۰ نفره ای تشکیل دهند که جناح های پراکنده را در نیرویی با ساختار منظم تر وامکانات مالی و تجهیزاتی بهتر جمع خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG