لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

جنگ سوریه موجب شکاف میان مراجع شیعه


جنگ سوریه شکاف میان مراجع ارشد شیعه در عراق و ایران را بزرگتر کرده است.

اين مراجع موضع متضادی در مورد اعزام پیروان خود به جنگ سوریه به طرفداری از بشار اسد اتخاذ کرده اند.

رقابت رهبری جامعه شیعه از تاریخ اشغال عراق توسط آمریکا در ۲۰۰۳ و سرنگونی صدام حسین افزایش یافته وبا برتری يافتن شهر مقدس نجف درعراق به اکثریت شیعه قدرت بخشیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مراجع رهبری در قم با صدور فتوا پیروان خود را به پیوستن به جنگ در سوریه در مقابل مخالفان سنی دعوت کرده اند، ورهبران پرخاشگر شیعه که در سوریه میجنگند میگویند از تاریخ صدور فتوا تعداد داوطلبان عراقی جهاد بطور محسوسی افزايش يافته است.

تهران مدافع سرسخت اسد، متحدان دیگر شیعه از جمله شبه نظامیان حزب الله لبنان را نیز به سوریه کشانده و دخالت آشکار حزب الله درگیری قومی را شدیدتر و کفه جنگ را به سود بشار اسد سنگین کرده است.

جنگ سوریه ضمن گسترش تضاد شیعه و سنی در منطقه خاورمیانه، همزمان قم و نجف را نیز در تضاد قرار داده است.

در نجف آیت الله علی سیستانی که وفاداری بیشتر شیعیان عراق و بسیاری دیگردر سراسر جهان را بخود جلب کرده، ازتایید اعزام پیروان به جنگ سوریه خودداری کرده و آنرا سیاسی قلمداد کرده است تا مذهبی.

ولی برغم آیت الله سیستانی برخی از احزاب قدرتمند شیعه عراق که به آیت الله خامنه ای سوگند وفاداری خورده اند، به فتوای وی برای پیوستن به جنگ سوریه پاسخ مثبت داده اند.

این تنش که از مدتها پیش میان این دو مرجعیت وجود داشته اکنون بر موضع عراق در ارتباط با بحران سوریه اثر گذارده است. دولت برهبری اکثریت شیعه عراق ادعا میکند در جنگ سوریه از سویی جانبداری نمیکند، ولی ورودخیل جنگجویان عراقی از مرز به درون سوریه خلاف این را ثابت میکند.

به گفته مقامات محلی عراق، روحانیون ارشد رژیم ایران در نجف و درسازمانهای غیر دولتی خیریه و موسسات فرهنگی دفتر ایجاد کرده اند که بیشتر آنها مستقیم از سوی مراجع ایران و سفارت ایران در بغداد تامین مالی میشوند.

پرچم جمهوری اسلامی ایران برفراز یک ساختمان دوطبقه در محله اعیانی نجف در احتزاز است که موسسه امام خمینی، در آن فعالیت دارد و بویژه با تمرکز بر مردان جوان عراقی، در ازدواج به آنها کمک میکند و به یتیمان و زنان بیوه مقرری مالی می پردازد و هزینه سفر دانشجویان مذهبی عراق را برای سفر و زیارت اماکن مذهبی ایران و دیدار با خامنه ای فراهم میکند.

یک مقام بلند پایه شیعه که تحت توجهات خامنه ای در عراق کار میکند به رویترز گفت: "ما یک پروژه بزرگ برای تبلیغ و گسترش اصول ولایت فقیه داریم که هدف آن جوانان هستند". وی افزود:"ما بدنبال استقرار حکومت اسلامی در عراق نیستیم ، ولی میخواهیم دست کم نهادهای انقلابی ایجاد کنیم که آماده جنگ برای نجات هر طرح و برنامه شیعه باشند."
XS
SM
MD
LG