لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۹

باراک اوباما: آمریکا در جنگ با تروریست‌ها تنها نیست


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه با اشاره به حمله هوایی آمریکا و متحدان عرب آن در خاور میانه به مواضع گروه موسوم به «دولت اسلامی» در مناطقی در سوریه گفت به نبرد با پیکارجویان افراطی دولت اسلامی ادامه خواهد داد و حمایت بین المللی در این راستا را تقویت خواهد کرد.

باراک اوباما، چند ساعت پس از آغاز نخستین حملات هوایی ائتلاف تازه شکل گرفته بین المللی به رهبری آمریکا علیه مواضع گروه دولت اسلامی (داعش سابق) در سوریه، در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت باردیگر، برای هر کسی که علیه آمریکا توطئه کند، یا به شهروندان آمریکایی آسیب برساند، باید روشن باشد که ما هیچ نقطه امنی برای تروریست هایی که مردم ما را تهدید کنند را تحمل نخواهیم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا که پیش از ترک واشنگتن به مقصد نیویورک به منظور شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می گفت، افزود در حملات امروز اعضای مجرب القاعده، موسوم به گروه خراسان که در تدراک حمله ای فوری به آمریکا بودند، هدف قرار گرفتند.

آقای اوباما همچنین گفت قدرت ائتلاف بین المللی که اینک بیش از ۴۰ کشور، از جمله پنج کشور عرب را شامل می شود نشان می دهد ایالات متحده در نبرد علیه تروریست های افراطی تنها نیست، و افزود آمریکا مفتخر است که دوش به دوش این ملت ها برای دفاع از امنیت مشترک همه ما ایستاده است.

وی در ادامه افزود قدرت این ائتلاف برای جهان روشن می کند که این فقط جنگ آمریکا نیست. رئیس جمهوری آمریکا در ادامه از حمایت دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در کنگره برای تائید راهبرد دولت او برای مبارزه با گروه افراطی سنی داعش در عراق و سوریه، بویژه تائید طرح تسلیح و آموزش گروه های معتدل مخالف بشار اسد، که در عین حال با داعش نیز در جنگ هستند، قدردانی کرد و گفت این نشان دهنده اتحاد ما در نبرد علیه تروریسم است.

ایالات متحده آمریکا، بامداد سه شنبه برای نخستین بار مواضع پیکارجویان گروه دولت اسلامی در داخل خاک سوریه را، به همراه نیروهایی از بحرین، اردن، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی، هدف حملات هوایی قرار داد. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید در نخستین دور حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در سوریه در روز سه شنبه، ۱۲۰ پیکارجوی گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی کشته شدند.

سرپرست گروه ناظر همچنین گفت در پی این حملات دست کم ۳۰۰ نفر، از جمله اعضای گروه دولت اسلامی (داعش) و نیز القاعده، کشته یا مجروح شدند. ساعاتی بعد، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اعلام کرد از تلاش های بین المللی علیه تروریسم حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بشار اسد که در جریان دیداری با فرستاده نخست وزیر عراق سخن می گفت، تاکید کرد با تروریسم در تمام شکل های آن خواهد جنگید. با این حال یادآور شد موفقیت تنها با ابزار نظامی حاصل نخواهد شد و تمام ملت ها باید خود را به متوقف کردن تروریسم متعهد نمایند.

این در حالی است که ایران و روسیه، که از بشار اسد در مقابل گروه های مخالف حکومت او، به شدت حمایت می کنند، از عملیات امروز ائتلاف به رهبری آمریکا انتقاد کردند. حسن روحانی در گفتگو با شماری از خبرنگاران حاضر در نیویورک، با بیان این که هدف قرار دادن مواضع ضروری در کشور سوم باید در چارچوب مشخصی انجام شود، گفت بدون درخواست کشوری که هدف قرار گرفته، یا بدون فرمان یا اجازه سازمان ملل متحد، حملات هوایی مبنای حقوقی درستی ندارند.

XS
SM
MD
LG