لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

بشار اسد: از تلاش‌های بین‌المللی علیه تروریسم حمایت می‌کنیم


بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه
بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه

ساعاتی پس از آغاز نخستین حمله هوایی آمریکا و متحدان عرب آن در منطقه علیه مواضع گروه موسوم به «دولت اسلامی» در داخل خاک سوریه در بامداد روز سه‌شنبه، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اعلام کرد از تلاش‌های بین‌المللی علیه تروریسم حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بشار اسد که در جریان دیداری با فرستاده نخست وزیر عراق سخن می‌گفت، تاکید کرد با تروریسم در تمام شکل‌های آن خواهد جنگید. با این حال یادآور شد موفقیت تنها با ابزار نظامی حاصل نخواهد شد و تمام ملت‌ها باید خود را به متوقف کردن تروریسم متعهد نمایند.

به باور آسوشیتدپرس اشاره بشار اسد، ظاهراً به کشورهایی مانند عربستان سعودی و قطر است، که از شورشیان مخالف حکومت سوریه، که دمشق آنها را «تروریست» می‌نامد، حمایت می‌کنند.

همزمان حکومت دمشق در بیانیه‌ای اعلام کرد به جنگ علیه «جناح تروریست» در سراسر سوریه ادامه خواهد داد و تاکید کرد عملیات نظامی خود را با کشورهایی که گروه موسوم به «دولت اسلامی» به آنها آسیب زده، به ویژه عراق، هماهنگ خواهد کرد.

با این حال دراین بیانیه گفته می‌شود «جمهوری عربی سوریه در کنار هر تلاش بین‌المللی برای نبرد با تروریسم، تحت هر نامی، داعش یا جبهه نصرت، خواهد ایستاد.»

پیشتر، وزارت امور خارجه سوریه نیز گفت واشنگتن دقایقی پیش از آغاز حملات، نماینده دمشق در سازمان ملل متحد را از این عملیات آگاه ساخته بود؛ همچنین جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از طریق وزیر امور خارجه عراق پیامی برای دیپلمات ارشد سوریه فرستاده بود.

این در حالی است که ایران و روسیه، دو متحد اصلی سوریه، از حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا در خاک سوریه انتقاد کرده‌اند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در گفتگو با خبرنگاران در نیویورک، با بیان این که هدف قرار دادن مواضع ضروری در کشور سوم باید در چارچوب مشخصی انجام شود، گفت «بدون درخواست کشوری که هدف قرار گرفته، یا بدون فرمان یا اجازه سازمان ملل متحد، حملات هوایی مبنای حقوقی درستی ندارند.»

روسیه نیز هشدار داد حملات هوایی «یک جانبه» آمریکا برای منطقه عاملی «بی‌ثبات کننده» است، و ایالات متحده را ترغیب کرد رضایت دمشق یا حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد را برای این حملات بدست آورد.

XS
SM
MD
LG