لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

نماینده کنگره آمریکا از ۱+۵ خواست آزادی امیر حکمتی را از ایران تقاضا کنند


امیر حکمتی
امیر حکمتی

دن کیلدی (Dan Kildee)، نماینده دموکرات از ایالت میشیگان روز دوشنبه با ارسال نامه‌هایی به نمایندگان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان، از آنها خواست که در طی اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برای آزادی امیر حکمتی تلاش کنند.

امیر حکمتی، ۳۱ ساله، تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا پس از یک سفر خانوادگی به ایران در اوت ۲۰۱۱ بازداشت شد و بیش از سه سال است که در تهران زندانی است.

کیلدی در بخشی از نامه خود که نسخه‌ای از آن در اختیار بخش فارسی صدای آمریکا قرار گرفته، نوشته است:
"احتراما، من از شما می خواهم که در طی مجمع عمومی سازمان ملل از این فرصت استفاده کنید و از همکاران ایرانی خود آزادی امیر، و دیگر شهروندان آمریکایی را که در ایران به شکل نادرستی زندانی شده اند در خواست کنید. تهران با آزادی این افراد به جامعه جهانی ثابت می کند که میتوان به آن در اجرای تعهداتش به عنوان یک عضو مسوول جامعه جهانی اطمینان کرد."

ایران، و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، موسوم به گروه ۱+۵، یک رشته مذاکرات بر سر برنامه اتمی ایران در نیویورک برگزار کرده‌اند.

آقایان فرانسوا دلاتره نماینده فرانسه، هارالد براون نماینده آلمان، لیو جی ائی نماینده چین، مارک لی آل گرنت نماینده بریتانیا و ویتالی چورکین نماینده روسیه دریافت کنندگان نامه کیلدی هستند.

کیلدی به همراه خانواده حکمتی، از جمله سارا خواهر امیر و رامی کوردی شوهر خواهر وی، امروز و فردا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل جهت اطلاع رسانی برای آزادی امیر حکمتی در نیویورک خواهند بود.

کیلدی که نماینده مجلس از حوزه انتخابیه‌ای است که خانواده حکمتی در آن زندگی می کند، در بخش دیگری از نامه اش نوشته است:

«ایران با آزاد کردن امیر و دیگر آمریکاییان در بند، می‌تواند به شکل ملموس جدیتش را در برقراری مجدد روابط با جامعه جهانی نشان دهد»

طبق برنامه پرزیدنت اوباما روز چهارشنبه در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد. سال گذشته آقای اوباما با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تلفنی صحبت کرد، که در آن تماس نیز مساله آقای حکمتی مطرح شده بود.

از زمان راه یافتن کیلدی به مجلس نمایندگان، وی همواره در تماس با مسوولین دولتی پی گیر آزادی امیر حکمتی بوده است.

XS
SM
MD
LG